V Istanbule podpísali dohodu o vývoze obilia z Ukrajiny, Turecko garantuje bezpečné koridory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, obilie
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 22. júla 17:33

Rusko a Ukrajina v piatok podpísali samostatné dohody s Organizáciou Spojených národov (OSN) a Tureckom, čím uvoľnili cestu pre vývoz miliónov ton obilia z Ukrajiny po mori na svetové trhy.

Ukončili tým patovú situáciu, ktorá ohrozovala globálnu potravinovú bezpečnosť. Dohody sa v menšom meradle týkajú aj exportu ruského obilia a hnojív.

Pomôže to stabilizovať ceny potravín

Pri podpise dohôd v tureckom Istanbule bol prítomný tamojší prezident Recep Tayyip Erdogan, generálny tajomník OSN António Guterres a zástupcovia Ruska a Ukrajiny – minister obrany Sergej Šojgu, resp. minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko a Ukrajina v piatok podpísali samostatné dohody s Organizáciou Spojených národov (OSN) a Tureckom, čím uvoľnili cestu pre vývoz miliónov ton obilia z Ukrajiny po mori na svetové trhy. Ukončili tým patovú situáciu, ktorá ohrozovala globálnu potravinovú bezpečnosť. Dohody sa v menšom meradle týkajú aj exportu ruského obilia a hnojív.

Dnes je v Čiernom mori maják. Je to maják nádeje, možností a úľavy vo svete, ktorý to potrebuje viac ako kedykoľvek predtým. Prekonali ste prekážky a odložili rozdiely, aby ste pripravili pôdu pre iniciatívu, ktorá bude slúžiť spoločnému záujmu všetkých,“ povedal Guterres na adresu predstaviteľov Ruska a Ukrajiny.

Pomôže to stabilizovať globálne ceny potravín, ktoré boli na rekordných úrovniach už pred vojnou – skutočnú nočnú moru pre rozvojové krajiny,“ dodal Guterres.

Vojna narušila dodávky a export

Podľa ukrajinských predstaviteľov v dôsledku ruskej blokády čiernomorských prístavov uviazlo na Ukrajine viac ako 20 miliónov ton obilia.

Ukrajina je jedným z najväčších svetových exportérov pšenice, kukurice a slnečnicového oleja. Ruská invázia a vojna na Ukrajine však narušili produkciu a zastavili dodávky, čo ohrozilo export potravín do mnohých rozvojových krajín, najmä v Afrike, a prispelo k zvýšeniu cien.

Turecko ponúklo, že poskytne bezpečné koridory v Čiernom mori a spolupracuje s OSN, Ruskom a Ukrajinou na dosiahnutí dohody. Turecké úrady uviedli, že OSN zriadi v Istanbule centrum na kontrolu zásielok. Export potravín by sa mal realizovať z troch kľúčových ukrajinských prístavov – v Odese, Čornomorsku a Južnom.

Ukrajina nepodpisuje dohody s Ruskom

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak niekoľko hodín pred istanbulským stretnutím zdôraznil, že Ukrajina a Rusko podpíšu samostatné dohody a dodal, že Ukrajina „nepodpisuje žiadne dohody s Ruskom“.

Trval tiež na tom, že žiadna ruská loď nebude sprevádzať plavidlá s potravinami a ukrajinské prístavy budú bez prítomnosti ruských zástupcov. Dodal, že Ukrajina plánuje okamžitú vojenskú reakciu „v prípade provokácií“ Ruska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresMychajlo PodoľakRecep Tayyip ErdoganSergej Šojgu
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)