V komerčnom chove v Jesenskom potvrdili Africký mor ošípaných, všetky zvieratá v ohnisku budú usmrtené

ošípané
Vírus sa potvrdil vo vzorkách v postihnutom chove od klinicky chorých a uhynutých prasníc a odstavčiat. Foto: ilustračné, SITA/Dušan Hein

V komerčnom chove v obci Jesenské v okrese Rimavská Sobota potvrdili potvrdili výskyt Afrického moru ošípaných (AMO). Informuje o tom Štátna veterinárna a potravinová správa na svojej webovej stránke. Ide o deviate ohnisko AMO v roku 2021.

„Ohnisko nákazy sa diagnostikovalo v komerčnom chove domácich ošípaných dánskej poľnohospodárskej skupiny právne samostatných spoločností PIGAGRO s r.o. v obci Jesenské, okr. Rimavská Sobota,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Vírus sa potvrdil vo vzorkách v postihnutom chove od klinicky chorých a uhynutých prasníc a odstavčiat. Regionálna veterinárna a potravinová správa preto vydala veterinárne opatrenia pre trojkilometrové pásmo okolo ohniska a 10 kilometrové pásmo. Všetky ošípané v ohnisku nákazy budú z dôvodu neexistujúcej účinnej terapie usmrtené a neškodne odstránené v kafilérii.

Obce zaradené do trojkilometrového pásma: katastrálne územia obcí: Jesenské, Gortva, Hodejov, Hodejovec

Obce zaradené do 10 km pásma: kataster obcí Širkovce, Šimonovce, Drňa, Hostice, Gem. Dechtáre, Jestice, Dubovec, Rim. Janovce, Rimavská Sobota, Belín, Pavlovce, Sútor, Bottovo, Dúžava, Mojín, Konrádovce, Čierny Potok, Blhovce, Gemerček

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR