V Malej Fatre prebehne zimný monitoring veľkých šeliem, tentokrát bez zahraničných dobrovoľníkov

Vlk
Foto: naturfoto.cz

V Národnom parku (NP) Malá Fatra sa 23. januára má uskutočniť monitoring veľkých šeliem. Agentúru SITA o tom informoval strážca Správy NP Malá Fatra Tomáš Flajs. Tradičný monitoring za účasti verejnosti bude tentoraz bez prítomnosti zahraničných dobrovoľníkov. Dôvodom je pandemická situácia.

Za prvý týždeň však napriek tomu prejavilo záujem o účasť viac než 70 dobrovoľníkov. V prípade nevhodného počasia alebo vyhlásenia protipandemických opatrení, ktoré by nedovoľovali uskutočnenie monitoringu, bol náhradný termín jeho konania stanovený na 6. februára.

Pravidelná účasť ľudí zo zahraničia

„Veľmi ma teší, že sa medzi nimi objavilo množstvo známych mien. Sú to ľudia, ktorí sa už pravidelne zúčastňujú monitoringu šeliem. Samozrejme, mrzí nás neúčasť zahraničných dobrovoľníkov. Napriek tomu, že ide o ľudí nežijúcich na Slovensku, mnohí z nich sa monitoringu zúčastňovali pravidelne. Aj teraz ma kontaktovali s tým, že keby nebolo pandémie koronavírusu, prišli by opäť,“ povedal pre agentúru SITA Flajs.

Slovenské šelmy chodili pomáhať monitorovať Česi, Poliak, Rus, Francúz, Portugalčan či študent z Mexika.

Monitoring formou pochôdzky

Monitoring prebieha formou pochôdzky, pri ktorej dobrovoľníci zaznamenávajú pobytové znaky šeliem (napríklad stopy, trus, korisť). Pri fotografovaní by mali k nálezu priložiť pravítko alebo iný predmet, podľa ktorého je možné odhadnúť veľkosť stopy či trusu zvieraťa.

Fotografie následne odošlú ochranárom, ktorí dokážu podľa veľkosti určiť, o aké zviera ide. Výsledky sčítania sa do značnej miery zhodujú so skutočnými počtami zvierat.

Vlci, medvede aj rysy

Počas monitoringu, ktorý sa uskutočnil na začiatku tohto roka v Národnom parku Malá Fatra narátali jedenásť vlkov a štyri medvede.

Ochranári a dobrovoľníci počas monitoringu zaznamenali aj troch jedincov rysa ostrovida. Prítomnosť mačky divej sa v Malej Fatre dôveryhodne preukázať nepodarilo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom