V Národnom parku Malá Fatra sa uskutoční monitoring veľkých šeliem

Zimny monitoring michal kalas.jpg
Foto: Michal Kalaš, Správa NP Malá Fatra

Počas víkendu sa na území Národného parku Malá Fatra a jeho ochranného pásma uskutoční 7. ročník zimného monitoringu veľkých šeliem. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR), Správa Národného parku Malá Fatra organizuje zimný monitoring s cieľom zisťovania výskytu a početnosti vlka dravého, rysa ostrovida a mačky divej. V tlačovej správe o tom informoval Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

Pri monitoringu budú ochranári a dobrovoľníci hľadať identifikácie pobytových znakov veľkých šeliem ako napríklad stopy, trus, korisť, prípadne iné pobytové znaky.

Stav veľkých šeliem v našom kompetenčnom území monitorujeme počas celého roku, jednodňový monitoring nám teda slúži najmä na potvrdenie reálne zistených stavov populácií jednotlivých druhov. Tento rok sa nám prihlásilo 140 mapovateľov, s ktorými budeme spoločne monitorovať približne 50 trás v celkovej dĺžke takmer 400 km,“ uviedol garant monitoringu zoológ ŠOP SR Tomáš Flajs.

Stopovaním sa dajú zistiť dôležité informácie o lokálnej populácii, teda orientačný počet zvierat, miesta prechodov a migračné trasy, druh koristi, či dokonca zdravotný stav šeliem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody