V niektorých regiónoch sveta nebude možné žiť. Teploty ohrozia až polovicu populácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sucho, počasie
Globálne otepľovanie tlačí ľudí v tropických oblastiach na pokraj schopnosti prežitia. Foto: ilustračné, Thinkstock

Klimatická zmena je už citeľná aj v našich zemepisných šírkach. Zatiaľ čo sú mnohí nešťastní, že na Vianoce už nemáme sneh, v iných častiach našej planéty majú ľudia oveľa väčšie problémy súvisiace s otepľovaním.

Odborníci neustále skúmajú, aké zmeny prinesie zvyšujúca sa teplota na Zemi. Analyzujú dopad na prírodu či ľudský organizmus.

Boj o prežitie

Vedci z americkej Princeton University v doteraz najrozsiahlejšej štúdii skúmali, ako klimatická kríza zmení podmienky na život na Zemi.

Zistili, že klimatická zmena posúva niektoré regióny na planéte na hranicu obývateľnosti človekom. Zvyšujúca sa vlhkosť a teplo ohrozujú veľkú časť svetovej populácie potenciálne smrteľnými podmienkami.

Nový výskum odhalil, že ak vlády nedokážu obmedziť globálne otepľovanie pod 1,5 stupeň Celzia, v tropických oblastiach na oboch stranách rovníka vzniknú nové podmienky, ktoré sa dotknú hranice ľudskej adaptácie.

Teplo a vlhko

Schopnosť ľudí regulovať telesnú teplotu závisí od teploty a vlhkosti okolitého vzduchu. Naša základná teplota zostáva relatívne nezmenená, zatiaľ čo pokožka je chladnejšia, čo umožňuje únik tepla z tela.

Ak by sa však teplota vlhkej žiarovky zvýšila nad 35 stupňov Celzia, zvýšila by sa teplota pokožky a telo by sa nedokázalo ochladzovať. To môže mať fatálne následky.

Pri metóde vlhkej žiarovky je žiarovka zabalená do mokrej látky, čo ilustruje schopnosť ľudí ochladzovať kožu vylučovaním potu.

„Ak je okolo nás príliš veľké vlhko, naše telo sa nedokáže ochladiť odparovaním potu. Práve preto je vlhkosť taká dôležitá z pohľadu životaschopnosti na teplom mieste,“ vysvetlil Yi Zhang, ktorý viedol novú štúdiu zverejnenú v Nature Geoscience.

Dodal, že „vysoká telesná teplota je nebezpečná, dokonca smrteľná“.

Ohrozené trópy

Výskumníci analyzovali rôzne historické dáta a simulácie s cieľom zistiť, ako sa extrémy spojené s teplotou vlhkej žiarovky budú meniť, ak bude pokračovať zohrievanie planéty. Odhalili, že tieto extrémy sa v tropickej oblasti zvyšujú približne rovnako rýchlo ako stredná teplota.

Znamená to, že je potrebné obmedziť zvyšujúcu sa teplotu na svete na 1,5 stupňa Celzia, aby sme tak predišli prekročeniu teploty vlhkej žiarovky v tropických oblastiach nad 35 stupňov Celzia.

Nebezpečné podmienky sa budú v trópoch vyvíjať aj pri otepľovaní nižšom ako 1,5 stupeň Celzia.

Polovica populácie

Svet sa doteraz oteplil v dôsledku ľudskej činnosti v priemere o 1,1 stupňa Celzia. Preto sa vlády v Parížskej dohode dohodli na udržaní otepľovania do 1,5 stupňa Celzia. Odborníci však varujú, že tento limit prekročíme do desiatich rokov.

To má potenciálne obrovský dopad pre veľkú časť ľudstva. Približne 40 percent svetovej populácie v súčasnosti žije v tropických krajinách. Toto množstvo sa do roku 2050 pravdepodobne zvýši na polovicu, keďže v tejto oblasti žije veľká časť mladých ľudí.

Výskum sa zameral na zemepisné šírky od 20 stupňov severnej šírky, čiara pretínajúca krajiny ako Mexiko, Líbya či India, po 20 stupňov južnej šírky, ktorá vedie cez Brazíliu, Madagaskar či Austráliu.

Potrebná infraštruktúra

Odborník na klimatické riziká Mojtaba Sadegh z Boise State University povedal, že výskumníci v štúdii spravili „skvelú prácu“, keď analyzovali, ako môže zvyšujúca sa teplota zmeniť niektoré časti trópov na neobývateľné pri absencii značných financií do infraštruktúry. Vedec nebol súčasťou štúdie.

„Keďže množstvo krajín, ktorých sa to týka, má nízke príjmy, poskytnutie potrebnej infraštruktúry bude náročné,“ povedal Sadegh. „Teoreticky, žiadny človek nie je schopný tolerovať teplotu vlhkej žiarovky nad 35 stupňov Celzia. Bez ohľadu na to, koľko vody má k dispozícii na pitie,“ dodal.

Riziko stúpa

Táto štúdia patrí k najnovším, v ktorých odborníci upozorňujú na riziká spojené s otepľovaním.

Extrémne teploty môžu v niektorých častiach Stredného Východu spôsobiť, že tam ľudia nebudú môcť ďalej žiť. Zvyšujúce sa teploty predstavujú značné riziko aj v niektorých častiach Číny a Indie.

Podľa prieskumu sa počet potenciálnych smrteľných udalostí v dôsledku tepla a vlhka medzi rokmi 1979 a 2017 zdvojnásobil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mojtaba SadeghYi Zhang
Firmy a inštitúcie Boise State UniversityNature GeoscienceParížska dohodaPrinceton University