V októbri prebehne vakcinácia líšok proti besnote leteckou pokládkou

Líška
Vzhľadom na to, že Česko i Rakúsko sú bez besnoty a v Maďarsku je situácia priaznivá, vakcinácia neprebieha na celom území Slovenska. Foto: ilustračné, SITA/AP

V dňoch od 5. októbra do 26. októbra 2020 bude prebiehať štyridsiata druhá kampaň orálnej vakcinácie líšok proti besnote leteckou pokládkou na území Slovenskej republiky spolufinancovaná Európskou úniou. Letecká pokládka sa pre priaznivú situáciu vykoná len v niektorých okresoch na severe a východe Slovenska. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS).

Použije sa Lysvulpen

Na orálnu vakcináciu líšok proti besnote bude použitá vakcinačná návnada Lysvulpen por. a. u. v., ktorá obsahuje modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň besnoty SAD Bern v celkovom počte 363 898 vakcinačných návnad.

„Zmes je naplnená do plastikových toboliek (blistrov), ktoré sú obalené návnadovou hmotou. Návnada je čiernohnedej farby, guľatého alebo hranatého tvaru, pevnej konzistencie. Vakcinačné návnady sú v čase aplikácie v zmrazenom stave. Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Ak sa obsah blistra zapracovaného v návnade dostane na ruky, je potrebné ruky ihneď umyť vodou a mydlom. Ak sa obsah blistra dostane na sliznicu úst, nosa alebo očí človeka, je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie,“ ozrejmila ŠVPS.

Pri náleze návnady treba urýchlene opustiť miesto

V prípade nálezu vakcinačnej návnady je podľa ŠVPS potrebné sa vyvarovať manipulácii s ňou a urýchlene opustiť miesto nálezu z dôvodu minimalizácie pachovej stopy, ktorá by mohla líšku odradiť od príjmu vakcinačnej návnady.

Letecká pokládka len v niekoľkých okresoch

Nakoľko Česká republika a Rakúsko sú vyhlásené za krajiny bez výskytu besnoty a v Maďarsku je priaznivá situácia vo výskyte besnoty, vakcinácia líšok sa nebude vykonávať na územiach Regionálnych veterinárnych a potravinových správ (ďalej len „RVPS“): Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Trnava, Senica, Komárno, Nové Zámky, Levice, Nitra, Topoľčany, Šaľa, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Prievidza, Púchov, Žiar nad Hronom, Zvolen, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Banská Bystrica, Martin a na území okresu Ružomberok.

Letecká pokládka bude vykonaná z letiska Poprad v Žilinskom kraji na území okresov Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš a na území celého Prešovského kraja a Košického kraja

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR