Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
voda, pitná voda
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
27. 08. 2019 15:01 Testy a kontroly potravínBratislava od NasVidiek.skSITA

V pitnej vode zo Žitného ostrova zistili mikroplasty, v Dunaji pri Komárne aj viac pesticídov

V pitnej vode zo Žitného ostrova sa nachádzajú mikroplasty. Ich prítomnosť vo vode na pitie v obci Rovinka zistilo občianske združenie (OZ) Za našu vodu. Mikroplasty majú veľkosť 75 mikrometrov, ich množstvo predstavuje asi osem častíc na liter.

Ak vypijeme denne dva litre vody, za rok dostaneme do tela šesťtisíc kusov mikroplastov. Hoci Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že táto úroveň mikroplastov vo vode nepredstavuje zdravotné riziko, nie je dôvod tolerovať ich pitie,“ vyhlásil člen OZ Dušan Velič. Za našu vodu postúpi výsledky tejto analýzy Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

Voda vhodná na kúpanie

OZ Za našu vodu tiež porovnalo kvalitu vody v Dunaji jej analýzou na hornom toku pri Bratislave a na dolnom toku pri Komárne, pričom chceli zistiť, či je voda v Dunaji vhodná na kúpanie. „Dobrou a prekvapujúcou správou je, že voda v Dunaji v okolí Pečnianskeho lesa je vhodná na kúpanie,“ uviedlo združenie.

V tomto úseku Dunaja nezistili nadlimitné ani hodnoty ťažkých kovov, ropných látok či chlórovaných uhľovodíkov, ktoré sú často prítomné v znečistených riekach. Bližšie ku Komárnu zistili v dunajskej vode nárast hodnoty pesticídov, čo poukazuje na ich nadmerné používanie v poľnohospodárstve.

Overujú kvalitu pitnej vody

OZ Za našu vodu tiež odštartovalo kampaň s názvom Kvalita vody, ktorú pijeme. V rámci tejto kampane chce overovať kvalitu pitnej vode po celom Slovensku.

Zameria sa pritom na odhaľovanie pesticídov v pitnej vode. OZ chce tiež pripraviť konkrétne návrhy na zlepšenie kvality pitnej vody.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X