Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cow 2782461_1280.jpg
5. 02. 2019 10:41 Poľnohospodárstvo od SITA

V Poľsku našli chorobu šialených kráv, atypickú formu BSE

Choroba sa zistila zatiaľ iba u jedného kusa dobytka.

Poľsko zažíva ďalší škandál s hovädzím dobytkom. Podľa svetovej organizácie pre zdravie zvierat OIE sa v Poľsku blízko hraníc s Českom vyskytol prípad BSE. Ochorenie je známe ako choroba šialených kráv. Navyše, ide o atypickú formu vírusu.

Zatiaľ je potvrdený iba jeden prípad, no nie je vylúčené, že ich je viac. Inkubačná doba u kráv sa v prípade BSE pohybuje medzi dvomi až ôsmimi rokmi. Chorý dobytok sa ihneď usmrcuje a nie je vhodný na ľudskú spotrebu. Aj keby sa mäso chorých kráv dostalo do distribúcie, prenos choroby na človeka v súčasnosti nehrozí. Na človeka sa ochorenie prenáša po konzumácii častí nervovej sústavy. Tie sa však na bitúnku odstraňujú.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X