V prieskume Značky kvality SK je plno nejasností, Linhart žiada prešetrenie Najvyšším kontrolným úradom

NR SR: Zasadnutie výboru pre pôdohospodárstvo
Poslanec za Sme rodina Patrick Linhart. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Po neuspokojivom prístupe zamestnancov agrorezortu v prípade poslaneckého prieskumu Značky kvality SK, ktorý inicioval poslanec NR SR za Sme rodina Patrick Linhart, žiada poslanec hĺbkovú kontrolu Najvyšším kontrolným úradom SR (NKÚ).

Po hĺbkovom prieskume totiž podľa poslanca nastalo niekoľko nezodpovedaných otázok a nejasností, na ktoré ministerstvo pôdohospodárstva dostatočne nereagovalo, čo vzbudzuje pocit netransparentnosti týkajúci sa využitia finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na propagáciu slovenských výrobkov, ako aj samostatného procesu udeľovania Značky kvality SK slovenským výrobcom potravín. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovom brífingu.

Informoval aj Mičovského

„Osobne budem žiadať NKÚ nielen o kontrolu o postupe udeľovania Značky kvality SK v minulosti za predchádzajúce volebné obdobie, ale aj za obdobie súčasných pracovníkov agrorezortu,“ ozrejmil Linhart.

Zároveň poslanec Linhart vo štvrtok informoval, že obdržal informácie o údajnom korupčnom správaní povereného generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR Jaroslava Remžu spojeného v kauze „Dobytkár“.

Tieto informácie už Linhart odovzdal orgánom činným v trestnom konaní a zaoberať sa nimi má už aj NAKA. O týchto informáciách upovedomil poslanec aj agroministra Jána Mičovského vo štvrtok 1. apríla na pôde Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Agrorezort opodstatnené podnety víta

Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii na poslancove vyjadrenia uviedlo, že takéto indície a podozrenia doposiaľ neobdržalo a považuje ich za nepreverené obvinenia. Remža má naďalej dôveru ministra Mičovského, ktorý oceňuje jeho vysoko odbornú a manažérsku prácu, ktorú na sekcii vykonáva.

„Na sekciu potravinárstva a obchodu priniesol skúsenosti, systém, odbornosť a tvorivú činnosť. Bohužiaľ musíme zo skúseností konštatovať, že mnohí, ktorí v argumentácií tzv. Potravinového semaforu majú iný názor, ako poslanec Linhart (Potravinový semafor je jeho návrh – pozn. red.), hoci odborne podložený, sú ním označovaní za nepriateľov, lobistov, otravinárov a útočí na nich trestnými oznámeniami,“ reagoval hovorca agrorezortu Daniel Hrežík.

Agrorezort ale dodal, že nespochybňuje povinnosť kohokoľvek, kto disponuje informáciami tohto druhu, aby ich oznámil orgánom činným v trestnom konaní (OČTK). Naopak, opodstatnené podnety víta. „Bude v rukách OČTK, aby sa podozreniami zaoberali. MPRV SR bude samozrejme vždy plne súčinné,“ dodal Hrežík.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Daniel HrežíkPatrick Linhart
    Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNKÚ Najvyšší kontrolný úrad