V roku 2021 skončia v EÚ jednorazové plasty, Slovensko už s opatreniami začalo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Garbage 2263208_1920.jpg
Plastové fľaše, ilustračná snímka. Foto: Pixabay.com/Charly_7777

Žiadne umelohmotné taniere, príbory, tégliky, slamky, ani iné plastové predmety určené na jedno jediné použitie. Rozhodol o tom Európsky parlament. Okrem zákazu jednorazových plastov sa majú vo väčšej miere recyklovať PET fľaše. Súčasťou rozhodnutia je aj zavedenie princípu „znečisťovateľ platí“. Informuje o tom Európsky parlament na svojej stránke.

Poslanci pomerom hlasov 560 (za): 35 (proti): 28 (zdržalo sa hlasovania) schválili smernicu v znení, na ktorom sa vopred neformálne dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady (ministrov) EÚ.

Untitled 5c 20i_37816644 1.png

PET fľaše sa budú zbierať

Nová legislatíva stanovuje členským štátom do roku 2029 cieľ zberu plastových fliaš na úrovni 90%. Do roku 2025 by mal podiel recyklovaného obsahu v plastových fľašiach dosiahnuť 25%, do roku 2030 by sa mal zvýšiť na 30%. Na Slovensku sa podobné opatrenie už chystá. Rezort životného prostredia už má na stole návrh zákona, podľa ktorého sa budú plastové fľaše a plechovky recyklovať.

Popredu sme aj v obmedzovaní jednorazových igelitiek. S iniciatívou začalo ministerstvo životného prostredia a do práce sa pustili aj súkromné firmy. Napríklad obchodné reťazce Lidl a Kaufland ponúkajú na predaj len plastové tašky z recyklovaných materiálov. Oba reťazce dokonca plánujú úplne vylúčiť zo sortimentu jednorazové nerecyklovateľné plasty presne tak, ako to ukladá nová smernica EÚ- teda obaly na potraviny, tégliky na jogurty či plastový riad.

Znečisťovateľ platí

Schválený text tiež upravuje zásadu „znečisťovateľ platí“ zavedením systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu, ktorá by sa mala týkať najmä tabakových spoločností či producentov plasty obsahujúcich rybolovných nástrojov a zariadení. Cigaretové ohorky sú totiž jedným z najväčších znečisťovateľov vody a pôdy. Nielenže sa v prírode nerozkladajú, ale ešte aj lúhujú do vody toxické látky z tabaku.

Na obaloch výrobkov, ktoré znečisťujú prostredie bude varovanie, podobne ako sa dnes uvádza varovanie na obaloch cigariet. Výrobca bude povinný informovať zákazníka o tom, že odhadzovanie ohorkov s plastovými filtrami, plastových pohárov či navlhčených utierok na životné prostredie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia