V slovenskej bryndzi našli baktériu listeria. Okamžite ju sťahujú z trhu

Bryndza_2019_02.jpg

Nemáte ju náhodou doma? Štátna veterinárna a potravinová správa otestovala päť vzoriek bryndze značky Tami. Všetkých päť kusov obsahovalo nebezpečnú baktériu. Výrobok musí z pultov zmiznúť. Ak ho už náhodou máte doma, môžete ho vrátiť do obchodu, kde ste ho kúpili.

„V rámci úradnej kontroly potravín vykonala RVPS Senica u výrobcu Syráreň Havran a.s., Priemyselná 1339, 905 27 Senica, odber vzorky výrobku „Tami bryndza plnotučná 125g“, šarža L02101, dátum spotreby 30.4.2019, výrobca Syráreň Havran a.s., Priemyselná 1339, 905 27 Senica. Vo výrobku bol zistený pozitívny nález Listeria monocytogenes v 5/5 vzorkách,“ uvádza ŠVPS na svojej internetovej stránke.

Baktéria rodu listeria je bežne rozšírenou baktériou, ktorú dokonca môžeme nosiť v sebe bez toho, aby sme o tom vedeli. Pre osoby s normálnou imunitou nepredstavuje prakticky žiadne riziko. Nebezpečná je však pre osoby s oslabenou imunitou, starých ľudí, deti a tehotné ženy. Nákaza touto baktériou môže u nich spôsobiť horúčky, silnú bolesť hlavy a zvracanie. V ťažkých prípadoch dochádza k zápalu mozgu, mozgových blán a sepse. Nezriedka takíto pacienti v dôsledku ochorenia zomierajú-

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR