Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vegetables 790022_1920.jpg
Obrázok od Jill Wellington z Pixabay
28. 05. 2019 12:08 Potravinárstvo od NasVidiek.skSITA

V slovenskom potravinárstve rastie záujem o zdravé potraviny, tvrdí PKS

V slovenskom potravinárstve je všeobecným trendom podľa Potravinárskej komory Slovenska (PKS) zameranie sa na ekologický a zodpovedný prístup k potravinovému biznisu. Na strane producentov aj konzumentov rastie záujem o pôvod a kvalitu potravín, životné podmienky zvierat, nutričnú hodnotu a férovosť obchodu. „Spotrebiteľ chce poznať príbeh svojho jedla. Jedlo už dávno nie je len nutnosťou, primárnou potrebou. Medzi úspešné inovácie v potravinárskom priemysle patrí znižovanie aditív, tradičné domáce receptúry, zabudnuté suroviny, šetrné environmentálne postupy či ekologicky pestované produkty,“ konštatovala riaditeľka PKS Jana Venhartová.

Zároveň je podľa PKS na Slovensku snaha spotrebiteľa dostať na tanier priemyselné výrobky, ktoré sa čo najviac podobajú produktom pripraveným doma. S týmto trendom súvisí aj návrat k tradičným pokrmom aj k zložkám, ktoré už možno boli zabudnuté. Tak isto trend lokálnosti sa naďalej teší podľa PKS veľkej obľube. Zelenina od farmárov, vlastnoručne vypestované bylinky na balkónoch, v domácnostiach či farmárske trhy.

„Na našom trhu je množstvo zaujímavých producentov, ktorí sa venujú trendom v potravinárstve, idú dopredu a získavajú ocenenia po celom svete. Čoraz viac z nich sa dobrovoľne zaväzuje k používaniu kompostovateľných a recyklovateľných obalov a svoju úlohu zohráva aj schválený zákaz viacerých jednorazových plastových produktov, ako sú obaly na jedlo a nápoje či slamky,“ uzavrela Venhartová.

Potravinárska komora Slovenska je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií. Hlavným poslaním komory je podpora rozvoja legislatívy, konkurencieschopnosti priemyslu či ochrana spotrebiteľa a životného prostredia.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X