Problémy s nelegálnymi vnadiskami diviakov už takmer nie sú, poľovníci evidovali niekoľko podnetov na nevhodné prikrmovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Diviak, sviňa divá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská poľovnícka komora k problematike stretov s medveďmi uvádza, že legálne a zákonne vytvorené vnadiská pomáhajú poľovníkom efektívne loviť diviačiu zver. Poľovníci majú túto činnosť prísne regulovanú, evidovanú a kontrolovanú.

Lov bez vnadenia je málo efektívny

Lov diviakov bez vnadenia je podľa poľovníkov málo efektívny aj časovo náročný v podmienkach lesných biotopov. Pre nevhodné prikrmovanie zriadila komora poľovníkov e-mailovú adresu, na ktorej za tento rok evidovala päť podnetov.

Poľovníci tvrdia, že tieto podnety odstúpili na riešenie štátnej správe lesného hospodárstva a poľovníctva. V súčasnosti problémy s nelegálnymi vnadiskami už takmer nie sú. Informoval o tom hovorca Slovenskej poľovníckej komory Kaššák v tlačovej správe.

Nedávno boli takéto zábery medializované z vnadenia mrkvou na Poľane, úmyselne však bolo zamlčané, že zábery pochádzali z roku 2020. Ide o jasný dôkaz účelovo konštruovaných správ a hľadania vinníka tam, kde v skutočnosti nie je,“ uvádza Kaššák.

Poľnohospodárske plodiny

Návštevou vnadísk sa medveď nemôže synantropizovať, keďže v krajine má v hojnejšom množstve dostupnejšej potravy než je krmivo určené na vnadenie diviakov. To majú podľa poľovníkov potvrdzovať aj zoológovia.

Medveď podľa nich využíva spôsob čo najľahšieho nasýtenia. Niekoľko desiatok hektárové lány kukuríc a iných poľnohospodárskych plodín sú pre medveďa preukázateľne lepším a spoľahlivejším zdrojom potravy ako vnadisko.

Zásahový tím je len doplnkové riešenie

Tvrdenia, že človek sa má správať v prírode ohľaduplne a ostražito, lebo nie on, ale medveď je tam vo svojom prirodzenom prostredí, je vo vzťahu k slovenskej realite absolútne scestné. A čo medvede v obciach, mestách, cintorínoch, sadoch a záhradách?“ dodáva Kaššák.

Zriadenie zásahového tímu považujú poľovníci za doplnkové, a nie systémové riešenie.

Vyzývame envirorezort a mimovládne organizácie, aby upustili od odvádzania pozornosti od skutočných problémov s vysokým počtom medveďov účelovou manipuláciou s faktami. Šesť ľudí napadnutých medveďom a zaevidovaný výskyt medveďov už aj pri Nových Zámkoch, Nitre, Radošine je výstrahou, ktorú nemôže ignorovať žiadny zodpovedný a racionálne zmýšľajúci človek. Opakovane uvádzame, že výkon práva poľovníctva, lov raticovej zveri i ostatnej zveri je prísne evidovaný, regulovaný, kontrolovaný i obmedzovaný,“ podčiarkol Kaššák.

Poľovníctvo je zmysluplná riadená činnosť

Poľovníci uvádzajú, že každý poľovník sa zapisuje do knihy návštev revíru, kde uvádza čas návštevy, lokalitu, zistené skutočnosti, informácie o ulovenej zveri, ktorá sa tiež označujú značkou s nezameniteľným kódom a podobne.

Výkon práva poľovníctva je zmysluplná činnosť riadená prísnymi pravidlami, overenými praxou. Nie sme preto presvedčení, že v čase zvýšeného ohrozenia obyvateľstva je správne experimentovať so zásahovými tímami, toleranciu verejnosti si vynucovať neúplnými a skreslenými informáciami a riskovať, že sa na Slovensku nestane ďalšia tragédia,“ uzavrel Kaššák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz Kaššák
Firmy a inštitúcie Slovenská poľovnícka komora