V tábore sa zišlo viac než 300 ochrancov prírody, stretnutie prinieslo nové zistenia o živote v povodí rieky Topľa a oblasti pohoria Busov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tabor ochrancov prirody.jpg
Foto: ilustračné, GoogleMaps

V povodí rieky Topľa a oblasti pohoria Busov v okrese Bardejov žije približne štvrtina všetkých druhov rovnokrídlovcov, teda koníkov a kobyliek, na Slovensku. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Slovenská akadémia vied (SAV).

Vedci zistili prítomnosť celkovo 35 zo 129 známych druhov na Slovensku počas Tábora ochrancov prírody, ktorý sa v oblasti koná od 25. do 31. júla.

Tábor organizuje Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR (ŠOP) a jeho odbornú časť garantujú aj traja vedci z Ústavu ekológie lesa (ÚEL) SAV.

Fauna i fóra

V tábore sa tento rok zišlo takmer 300 ochrancov prírody. Tí boli rozdelení do rôznych tímov, ktoré skúmali faunu a flóru v lokalite. „Zmapovali sme tam na zatiaľ 17 lokalitách rovnokrídlovce hlavne na rašeliniskách, horských lúkach, štrkových laviciach Tople a okrajoch horských bukových a jedľových lesov,“ povedal Anton Krištín z ÚEL SAV.

Zaujímavé boli podľa neho poznatky o výskyte štyroch druhov teplomilných kobyliek v týchto severnejších oblastiach. Vedci zároveň rozšírili poznatky o výskyte niektorých vlhkomilných druhov kobyliek a koníkov v lokalite a vylúčili prítomnosť niektorých druhov kobyliek a koníkov európskeho významu, ktoré sa nachádzajú napríklad v pohorí Čergov.

Rozdelenie tábora

Ornitologická časť tábora zistila, že v lokalite žije celkovo 62 druhov vtákov z celkového počtu 365, ktoré sú na Slovensku evidované. „Zistili sme tu celkom 62 druhov vtákov. Cenné boli poznatky o výskyte horských druhov, ako sú orly krikľavé, orešnice či chrapkáč. Významné boli aj nálezy hniezdnych kolónií brehulí a včelárikov v brehových stenách Tople, ktoré patria k vzácnostiam fauny Slovenska,“ vysvetlil Krištín.

Tábor je rozdelený do 14 sekcií. Tie sú zamerané napríklad na geológiu, krajinkárstvo, výskum rastlín, hmyzu či vtáctva. Organizovaný je každoročne a zameriava sa na výskum geológie, fauny a flóry v lokalite, v ktorej sa aktuálne koná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia viedŠOP Štátna ochrana prírody