V Tatrách budú zaháňať odvážne medvede, namiesto odstrelu môžu skončiť v ZOO

medveď
Medvede majú podľa Budaja v Tatrách voľnú cestu k odpadkom. Foto: ilustračné, Getty Images

Zásahový tím Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR bude v meste Vysoké Tatry zaháňať medvede, ktoré stratili plachosť. Ak sa u niektorého potvrdí synantropnosť – strata plachosti, Ministerstvo životného prostredia (MŽP) pred odstrelom uprednostní odchyt a prevoz do zoologickej záhrady. MŽP SR o tom informuje na sociálnej sieti.

Minister Ján Budaj urobil neohlásený pracovný výjazd, pri ktorom prešiel viaceré stojiská odpadov v meste Vysoké Tatry aj na Štrbskom plese. Veľa ich bolo v žalostnom stave, odpadkami doslova lákali medvede. Informuje MŽP s tým, že financovalo zabezpečenie kontajnerov vo Vysokých Tatrách miliónovými dotáciami a státisícami eur z Úradu vlády SR. K zamedzeniu prístupu medveďov však podľa jeho slov nedošlo.

Inšpekcia vyvodí dôsledky

Slovenská inšpekcia životného prostredia by mala situáciu zdokumentovať a vyvodiť dôsledky.

„Spoločne vrátime medveďom ich divočinu a v tatranských osadách, ak sa tam už nebudú povaľovať odpadky, nebude domácich obťažovať žiaden synantropný medveď. Chceme chrániť priestor divočiny a v nej aj naše veľké šelmy, ale svoj životný priestor musia mať aj ľudia. Medvede, ktoré stratili plachosť, bude náš zásahový tím najprv zaháňať. Ak sa potvrdí synantropnosť niektorého jedinca, uprednostníme odchyt s následným chovom v ZOO pred odstrelom. Najmä sa ale usilujeme odstrániť príčinu, čiže zamedziť prístup medveďov k odpadkom, za ktorými chodia do blízkosti obcí,“ uviedlo ministerstvo.

Problém riešia dlhodobo

Mesto Vysoké Tatry odmieta, že by nespolupracovalo so Štátnou ochranou prírody SR či inými orgánmi štátnej správy. V stanovisku pre agentúru SITA uviedlo, že problém rieši už dlhodobo rôznymi spôsobmi a informuje verejné inštitúcie.

Rovnako údajne robí aj opatrenia, ako inštaláciu elektrických ohradníkov, staničiek či spolupracuje na nových zabezpečeniach kontajnerových stojísk. Aj napriek tomu medvede stále atakujú intravilán mesta Vysoké Tatry.

Problém podľa mesta pomáha riešiť aj mestská polícia, ktorá zasahuje a v prípade hlásení vykonáva výjazdy k nahláseným výskytom medveďa od občanov. Mesto za hlavnú príčinu pohybu medveďa považuje jeho premnoženie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírodyÚrad vlády SR