V Tatrách prebehla jesenná inventúra kamzíkov. Aké výsledky prinieslo ich spočítavanie?

Kamzík tatranský
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Jesenné spočítavanie kamzíkov ani tento rok zoológov nepotešilo. Na slovenskej a poľskej stranách Tatier v predposledný októbrový štvrtok zaevidovali spolu ani nie tisíc kamzíkov, pričom práve jeseň bola v posledných rokoch obdobím, keď padali rekordy.

Na slovenskej strane Tatier zaregistrovali v deň spočítania 653 kamzíkov, v poľskej časti zapísali do sčítacích hárkov 330 jedincov.

Začali skôr ako obvykle

Celkovo tak na oboch stranách Tatier zaznamenali 983 kamzíkov, z toho bolo 69 tohtoročných mláďat.

„Po skúsenosti z vlaňajška, keď sme museli pre nepriaznivé počasie jesenné spočítanie prekladať, sme nechceli riskovať a vyčkávať až do novembra, a tak sme inventúru naplánovali zhruba o dva týždne skôr ako zvyčajne. Paradoxne nám to však neprinieslo potešujúce čísla, keďže nadpriemerné teploty vyhnali kamzíky do tienistých zákutí, kde ich bolo ťažké spozorovať. Dá sa predpokladať, že mnohé jedince tak unikli našej pozornosti,“ zhodnotil tohtoročné jesenné spočítavanie Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu, ktoré sú hlavným organizátorom pravidelného spočítania kamzíkov.

Rekordný bol rok 2018

Pod tisíc kamzíkov zaznamenali v TANAP naposledy na jeseň v roku 2011, naopak, rekordným bol rok 2018, keď na oboch stranách Tatier narátali spolu 1 431 jedincov, z toho 121 mláďat.

Zamestnanci Štátnych lesov TANAPu, Správy TANAP spoločne s kolegami z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego a ďalšími dobrovoľníkmi rátajú kamzíky dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň.

Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané predovšetkým na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou.

Medvede nespozorovali

Okrem údajov o počtoch kamzíkov sú pravidelné inventúry pre zoológov zdrojom cenných informácií o zdravotnom stave kamzičej populácie, keďže spočítanie využívajú napríklad aj na zber vzoriek trusu.

Takisto je to príležitosť zmonitorovať vzácne prostredie národného parku či pozorovať ďalšie chránené druhy živočíchov.

„Zaujímavé je, že tento rok neboli spozorované medvede, ktoré sa zrejme ešte v tom čase hostili na kukurici v podhorí. Našej pozornosti ale neunikol vrtuľník, ktorý práve vtedy prelietal ponad Belianske Tatry, čo mohlo negatívne ovplyvniť výsledky spočítania kamzičej zveri v tejto lokalite,“ uzavrel zoológ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Hybler
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu