V Tatrách sa budú opäť počítať kamzíky, zoológovia chcú zistiť stav populácie pred zimou

Kamzik
Foto: archívne, SITA/Gabriel Lipták

Pracovníci Štátnych lesov (ŠL) TANAPu budú vo štvrtok počítať kamzíky v Tatrách. Pravidelné jesenné počítanie ukáže, aký je stav populácie kamzíka vrchovského tatranského pred nadchádzajúcou zimou. Informovala o tom hovorkyňa ŠL TANAPu Martina Petránová.

Najvyšší prírastok mláďat

Naposledy rátali kamzíky v Tatrách začiatkom júla, keď viac ako 16 percent zo spočítaných jedincov predstavovali mláďatá. Za ostatné štyri roky to bol najvyšší prírastok.

„Sme zvedaví, či sa tento trend udrží, pretože aj sledovanie vekovej štruktúry kamzičej zveri je dôležitým ukazovateľom kondície tohto jedinečného endemitu. Príliš prestárla populácia s nízkym prírastkom by nám robila vrásky na čele z obavy o budúcnosť tohto reliktného druhu,“ povedal zoológ ŠL TANAPu Jozef Hybler.

Celkovo v júli na území TANAPu napočítali 972 kamzíkov, z nich 643 na slovenskej strane Tatier. V porovnaní s rokom 2019 ich počet stúpol o 22 jedincov. Počas jarného spočítania sa na slovenskej strane Tatier začiatkom júla pohybovalo 97 novonarodených mláďat, v poľskej časti národného parku ich vtedy zaevidovali 62.

Rekord drží jeseň 2018

Inventúru kamzičej zveri organizujú Štátne lesy TANAPu dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané predovšetkým na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou.

Rekord si zatiaľ drží jeseň 2018, keď v TANAPe napočítali celkovo 1 431 kamzíkov. Jar bola najúspešnejšia v rokoch 2016 a 2014, keď zaevidovali zhodne po 1 232 jedincov.

Zber kamzičieho trusu

Okrem údajov o počtoch kamzíkov sú pravidelné inventúry pre zoológov tiež zdrojom cenných informácií o ich zdravotnom stave, keďže spočítanie využívajú napríklad aj na zber kamzičieho trusu.

Okrem zamestnancov Štátnych lesov TANAPu, Správy TANAPu a ich kolegov z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego sa do rátania zapájajú aj dobrovoľníci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef HyblerMartina Petránová
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPuTANAP Tatranský národný park