V Tatranskom národnom parku napočítali viac ako tisíc kamzíkov, ich výskyt je vyšší ako vlani

Kamzík tatranský
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V Tatranskom národnom parku (TANAP) bude zimovať minimálne 1 095 kamzíkov. Vyplýva to z minulotýždňovej inventúry, ktorá mala zmapovať stav populácie kamzíka vrchovského tatranského na slovenskej i poľskej strane Tatier.

Podľa zoológa Štátnych lesov TANAPu Jozefa Hyblera však očakávania, že sumárne čísla budú vyššie, zostali nenaplnené.

Menej kamzíkov na poľskej strane

Zatiaľ čo na slovenskej strane Tatier zaregistrovali v deň spočítania 781 kamzíkov, u poľských susedov zapísali do sčítacích hárkov 314 jedincov. Z celkového počtu 1 095 kamzíkov bolo 44 tohtoročných mláďat.

„Nemožno však z toho usudzovať, že len toľko kamzíčat sa dožilo zimy, keďže až 64 percent kamzíkov nebolo možné pre veľkú vzdialenosť detailnejšie rozpoznať, či už podľa veku alebo na základe pohlavia,“ vysvetlil zoológ.

Reálny stav populácie je vyšší

Rovnako je na základe celoročných pozorovaní podľa neho možné predpokladať, že reálny stav populácie kamzíka vrchovského tatranského je o niečo vyšší, ako ukázalo jesenné spočítanie.

„Najmä v lokalitách nachádzajúcich sa na južných svahoch mali počas dňa kamzíky pre zimnú srsť tendenciu ukryť sa pred slnkom do tienistých zákutí, kde ich v značne členitom teréne nebolo jednoduché spozorovať,“ skonštatoval zoológ Štátnych lesov (ŠL) TANAPu, ktoré sú hlavným organizátorom pravidelného spočítania kamzičej zveri v Tatranskom národnom parku.

Len pre porovnanie, vlani na jeseň narátali v Tatranskom národnom parku celkovo 983 kamzíkov, z toho 653 zaevidovali na slovenskej strane Tatier. Rekord aj naďalej drží jeseň 2018, keď bolo do sčítacích hárkov zapísaných celkovo 1 431 kamzíkov.

Zaznamenali niekoľko medveďov

Kamzíky v Tatranskom národnom parku rátajú dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané predovšetkým na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou.

Ako informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAPu Martina Petránová, okrem údajov o počtoch kamzíkov sú pravidelné inventúry pre zoológov aj zdrojom cenných informácií o zdravotnom stave kamzičej populácie, keďže spočítanie využívajú napríklad aj na zber vzoriek trusu. Rovnako je to príležitosť zmonitorovať vzácne prostredie národného parku či pozorovať ďalšie chránené druhy živočíchov.

„Potešiteľné je, že počas spočítania nebol nájdený žiaden uhynutý kamzík. Zaznamenali sme však niekoľko medveďov, ktoré sa hostili na zvyškoch čučoriedok či brusníc nad hornou hranicou lesa, ako i viaceré vzácne druhy vtákov. Negatívom bol vrtuľník, ktorý opäť prelietaval nad Belianskymi Tatrami, nepotešili ani turisti pohybujúci sa mimo značených turistických chodníkov,“ uzavrel zoológ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef HyblerMartina Petránová
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPuTANAP Tatranský národný park