Včelám z najvyššie položenej včelnice na Slovensku sa darí, z úľov vylietavajú už štvrtú sezónu

Včely
Foto: flickr.com

Včely z najvyššie položenej včelnice na Slovensku, umiestnenej na streche jedného z hotelov na Štrbskom Plese, vylietavajú z úľov už štvrtú sezónu.

Päť včelstiev má domov na streche v nadmorskej výške 1 346 metrov od júna 2018. Ich med využívajú tamojší hotelieri. Podľa riaditeľky hotela Eriky Fočárovej vlani vytočili 25 kilogramov medu, rok predtým 80. Počas tohto leta plánujú rozšíriť stavy včelstiev na šesť až sedem.

Včely môžu vylietať priamo do lesa

Farebné úle majú včely umiestnené na streche hotelového fitness tak, aby mohli vylietať priamo do lesa. Ide o projekt „Včely v horách“.

V hoteli sa podľa jeho riaditeľky snažia o ekologický prístup. Nepoužívajú žiadne chemikálie, časť znášky nechávajú včelám na prikrmovanie a na zimu, neberú im ani peľ. V rámci prevádzky nastúpili aj na cestu vlastného kolobehu vosku.

Žiadna chémia nie je potrebná

„Tým, že nablízku nie sú žiadne chémiou ošetrované polia, v hoteli nepoužívajú pri starostlivosti o zeleň žiadnu chémiu a aj pri liečení používame len organické kyseliny, ani vo vosku neostávajú žiadne rezíduá tvrdej chémie,“ vysvetlil včelár Vladimír Chovanec.

Vždy po sezóne preto staré dielo včiel roztopia, vosk očistia, dezinfikujú a následne im opäť z toho istého vosku lisujú nové medzistienky, ktoré potom budú zasa plniť medom. Podľa včelára by mali včely pracovať až do augusta, keď sa končí znáška.

„Vtedy budeme musieť opäť vytočiť med, zakŕmiť, preliečiť a pripraviť sa na zimu,“ doplnil Chovanec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom