Vedci objavili v Amazonskom pralese vzácne druhy húb, môžu byť dôležité pre zachovanie biodiverzity

Aerial View of a Rainforest in Brazil
Pri ochrane Amazonského pralesa je nevyhnutné porozumieť významu húb, tvrdia vedci Foto: Getty images

Kávová lyžička pôdy z Amazonského pralesa obsahuje približne 1800 mikroskopických foriem života, medzi ktorými je 400 húb. Tím vedcov, ktorých viedol Alexandre Antonelli z Royal Botanic Gardens, Kew, uviedol, že na ochranu dažďového pralesa je nevyhnutné porozumieť významu húb.

Extrémne vzácne huby

Vedci v rámci výskumu Amazonského pralesa v Brazílii zozbierali vzorky pôdy a listovej podstielky zo štyroch regiónov.

Genetická analýza odhalila stovky rôznych húb, z ktorých väčšina je neznáma alebo extrémne vzácna. Väčšinu druhov ešte musia preskúmať a pomenovať.

Prirodzené oblasti s trávnatým porastom sú najbohatšie habitaty pre huby. „Pochopenie diverzity pôdy je kľúčové pre ochranu najrozmanitejšieho lesa v meniacom sa svete. Preto musíme zaradiť podzemnú biodiverzitu do programu budúcich akčných plánov na ochranu,“ vyjadrila sa Camila Ritter z nemeckej Universität Duisburg-Essen.

Mnohé majú aj temnú stránku

Huby sú nevyhnutné na recykláciu živín, reguláciu hladiny oxidu uhličitého a sú tiež zdrojom potravy a liekov.

Mnohé z nich majú aj svoju „temnú stránku“, keďže škodia stromom, plodinám alebo iným rastlinám či zvieratám po celom svete.

Výskum, na ktorom sa podieľali odborníci z Británie, Brazílie, Nemecka, Švédska a Estónska, zverejnili v žurnále Ecology and Evolution.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandre Antonelli