Verejnosť opäť rozhodne o víťazovi Strom roka 2022, do finálovej ankety sa dostalo 12 unikátnych kúskov

Strom
Jeden z horúcich kandidátov na víťaza Strom roka. Foto: www.facebook.com

Každoročný súboj o titul Strom roka sa rozbehol v piatok 1. júla. V ankete, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis, medzi sebou súperí 12 finálových stromov z celého Slovenska.

O víťazovi rozhodne verejnosť

O tom, ktorý strom sa bude hrdiť titulom a získa odborné ošetrenie, rozhodne verejnosť v hlasovaní počas leta na webovej stránke Ekopolisu. Hlasovanie verejnosti potrvá do konca septembra. V tlačovej správe o tom informovala Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

„Tento ročník je pre anketu ozaj výnimočný, slávime 20 rokov, počas ktorých sa začala stromom venovať väčšia pozornosť. Upozorňuje sa na ich význam, hodnotu a krásu. Každý rok počúvame stále nové príbehy, ktoré vypovedajú práve o vzťahoch medzi ľuďmi a stromami,“ povedala Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Súťaž sa rozšírila po Európe

V roku 2000 sa ochranári prírody v Čechách rozhodli usporiadať prvý ročník ankety o najsympatickejší strom. O dva roky sa súťaž dostala na Slovensko, od roku 2007 ju organizuje Nadácia Ekopolis. V piatok, o dve dekády neskôr, sa do súťaže každoročne zapája 16 krajín Európy a myšlienku podporujú stovky tisíc ľudí.

„Pri príležitosti jubilejného 20. výročia sme sa rozhodli predstaviť verejnosti všetkých doterajších víťazov ankety prostredníctvom výstavy fotografií. Vychutnať si ju môžu návštevníci Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici počas leta. Veríme, že povzbudíme u všetkých milovníkov stromov lásku k nášmu kultúrnemu a prírodnému dedičstvu,“ priblížila Hromadová.

Súčasťou ankety aj naďalej ostávajú odborné ošetrenia stromov, septembrová súťaž pre školy, či ceny pre hlasujúcich v záverečnom žrebovaní.

Hlasovať je možné formou oficiálneho hlasovacieho lístka, ten je súčasťou letného vydania časopisu Krásy Slovenska. Hlasovať sa dá aj formou SMS správy, na webovej stránke Ekopolisu alebo na sociálnej sieti. Slávnostné vyhodnotenie spojené s verejnou výsadbou stromov sa uskutoční na jeseň.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nadácia Ekopolis