Veterinári nariadili v súvislosti s vtáčou chrípkou vykonať súpis chovov hydiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hydina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Obce v okruhu desiatich kilometrov od výskytu vtáčej chrípky v Cíferi majú do piatku 24. januára zaslať Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v Trnave súpis všetkých chovov hydiny a vtákov chovaných v zajatí na ich území.

Je to jedno z opatrení, ktoré nariadili veterinári v reakcii na potvrdenie vtáčej chrípky v domácom drobnochove v Cíferi. Do desaťkilometrového pásma dohľadu patrí mesto Trnava a dvadsať ďalších obcí.

Veterinári ďalej nariadili chovateľom v pásme dohľadu zabezpečiť svoje chovy tak, aby nemohlo prísť ku kontaktu chovanej hydiny a vtákov s voľne žijúcim vtáctvom, dezinfikovať vstupy a výstupy z chovateľských priestorov a ďalšie opatrenia.

V prípade zistenia príznakov vtáčej chrípky, ako je napríklad pokles príjmu krmiva a vody o viac ako 20 percent, týždenná úmrtnosť vyššia ako tri percentá a ďalšie, to majú chovatelia oznámiť Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v Trnave. Všetky tieto opatrenia platia až do odvolania.

Vírus vtáčej chrípky, subtyp H5

V obciach z pásma dohľadu platí tiež zákaz presunu živej a zabitej hydiny, ale aj vajec a iného vtáctva. Zakázané je aj konanie trhov, výstav a iné zhromažďovanie hydiny alebo iných vtákov v týchto obciach a platia aj ďalšie opatrenia.

Chovateľ z Cífera nahlásil úhyn štyroch nosníc v polovici januára. Národné referenčné laboratórium vo Zvolene následne potvrdilo pozitívny výsledok na vírus vtáčej chrípky, subtyp H5. Všetky zvieratá v chove museli byť usmrtené, chovateľ musel zabezpečiť vyčistenie a dezinfekciu priestorov pre hydinu.

Regionálna veterinárna a potravinová správa v Trnave vzápätí nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy, v ochrannom pásme s polomerom tri kilometre okolo ohniska a v pásme pozorovania s polomerom 10 kilometrov okolo ohniska.

Výzva ministerstva chovateľom

Výskyt vtáčej chrípky bol v chove hydiny na území Slovenskej republiky naposledy zaznamenaný v období decembra 2016 až marca 2017. Vtedy evidovali na Slovensku 11 ohnísk nákazy u drobnochovateľov a chovateľov vtákov a 58 pozitívnych prípadov u voľne žijúceho vtáctva.

V okrese Trnava to bolo v drobnochove chovateľa v Hornej Krupej. V tomto roku sa vtáčia chrípka vrátila, zatiaľ bola potvrdená v drobnochovoch v Zbehoch v okrese Nitra a v Cíferi v okrese Trnava. Výskyt u voľne žijúceho vtáctva bol zaznamenaný aj v marci 2018.

Agrorezort v súvislosti s vtáčou chrípkou vyzýva chovateľov, aby boli mimoriadne obozretní. „Je mimoriadne dôležité zabrániť kontaktu voľne žijúcich vtákov s chovanou hydinou. Hydinu treba kŕmiť a napájať v uzavretom priestore alebo pod prístreškom, ktorý dostatočne bráni prilietavaniu voľne žijúcich vtákov a zamedzuje kontakt voľne žijúcich vtákov s krmivom a vodou určenou pre hydinu,“ konštatovalo ministerstvo

Podľa ministerstva je dôležité oznámiť príslušnému orgánu veterinárnej správy akékoľvek klinické príznaky vtáčej chrípky u hydiny. Ľudia, ktorí nájdu uhynutých vtákov, môže ísť aj o voľne žijúce vtáctvo, sa nemajú dotýkať kadáveru.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať