Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lúka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Getty Images
9. 08. 2019 14:44 Zaujímavosti z vidiekaBratislava od Náš Vidiek

Video: Kvety namiesto trávnika ochladzujú zem a sú lepšie pre alergikov

Namiesto pokosených trávnikov divočina. Viaceré mestá sa tento rok rozhodli kosiť niektoré plochy menej. Štandardne sa kosí tak šesťkrát do roka, niektoré územia však kosci navštívia len dvakrát. Dôvodom je vysadenie kvetnatých lúk. Magistrát hlavného mesta zverejnil video, ako to funguje.

Obyvatelia sa sťažovali najmä na výskyt tráv, ktoré vyvolávajú alergické reakcie. Podľa splnomocnenca pre zeleň a životné prostredie Andreja Kovarika je práve toto recept, ako zatočiť s týmito rastlinami.

„Presne toto je mechanizmus, ktorý vedie k zníženiu počtu druhov, ktoré spôsobujú alergie, keďže trávy sú na takýchto plochách zastúpené menej a menej,“ vysvetľuje Andrej Kovarik, splnomocnenec pre zeleň a životné prostredie mesta Bratislavy.

Kvety poskytujú potravu pre opeľovače, teda včely a motýle, no majú ešte jednu dôležitú funkciu. Keďže sú vyššie ako tráva, majú schopnosť ochladzovať zem a jej okolie. Na videu je vidieť teplotný rozdiel na pokosenom trávniku (cez 40 stupňov) a na lúke s kvetmi (cca 26 stupňov).

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X