VIDEO: Petícia žiada koniec chovu kožušinových zvierat. Podpísali sa už tisícky ľudí

Norky, kožušinové zvieratá

Humánny pokrok zverejnil zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach, na ktorých vidno utrpenie norkov chovaných na kožušiny.

Petíciu za zákaz chovu zvierat na kožušiny na Slovensku odštartovalo dnes ochranárske združenie Humánny pokrok. Petícia je súčasťou novej kampane s názvom Ide o chlp, ktorej cieľom je presvedčiť poslancov, aby zákaz chovu zvierat na kožušiny podporili v parlamente. Na Slovensku by sa takýto legislatívny zákaz týkal jedinej farmy v Príbovciach pri Martine, kde chovajú norka amerického. „Ekonomicky by to pre Slovensko nebola žiadna zásadná strata. Zároveň by sme sa pripojili k progresívnym a moderným krajinám Európy, ktoré tieto barbarské chovy navždy odmietli. Je načase, aby sme aj my na Slovensku vykročili do humánnejšej budúcnosti,“ uviedla koordinátorka kampane Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.

Humánny pokrok zverejnil zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach, kde chovajú asi päťtisíc norkov. Na zverejnených záberoch je vidieť norkov, ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstielky. Nemôžu si pohodlne ľahnúť ani sa prebehnúť. Sú vystresované a navzájom sa napádajú, o čom svedčia aj otvorené hnisajúce rany. „Takéto zábery nie sú v kožušinovom priemysle ničím výnimočným. Ide o bežnú prax, ktorá očividne platí aj na Slovensku. Zvieratá na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden meter štvorcový, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia,“ vysvetlila Demetrianová.

Za posledných 20 rokov chov kožušinových zvierat postavilo mimo zákon trinásť krajín vrátane Rakúska a Česka. Legislatívny zákaz prijali aj v Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, ale aj Belgicku, Holandsku, Nórsku a Spojenom kráľovstve. Momentálne sa o takomto zákaze rokuje aj na Ukrajine a v Bulharsku. Podľa prieskumu agentúry Focus až 68 percent Slovákov odmieta kožušinový chov. Kožušinový priemysel spotrebuje ročne asi 100 miliónov zvierat. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá zabíjajú plynom, elektrickým prúdom alebo im zlomia väzy. Na výrobu jedného kožucha je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 norkov.

Viac informácií, ako aj petícia za zákaz kožušinového chovu zvierat je na internetovej stránke www.ideochlp.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom