Vinári sa listom poďakovali Mičovskému za schválenie odškodnenia strát, no do výzvy požadujú zaradiť všetkých vinárov

vino, vinohrad, hrozno
Foto: SITA/Martin Medňanský

Slovenskí vinári a vinohradníci sa listom poďakovali ministrovi pôdohospodárstva SR Jánovi Mičovskému za schválenie odškodnenia ich strát, ktoré vznikli v dôsledku pandémie koronavírusu, no do výzvy požadujú zaradiť všetkých vinárov. Agropotravinársky portál nasvidiek.sk o tom informovala Tatiana Szabová zo Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS).

Vinársky sektor je pandémiou ťažko zasiahnutý

Vinársky sektor je v Európskej únii jedným z najviac postihnutých sektorov pandémiou koronavírusu. Zatvorenie Horeca (hotely, reštaurácie, kaviarne) segmentu, obmedzenie predaja do 3. krajín a ďalšie obmedzujúce opatrenia spôsobili na trhu v EÚ prebytok vína viac ako 2 miliardy litrov. Klesla spotreba predovšetkým vysoko kvalitných vín. Finančné straty dosahujú podľa vinárov milióny eur, a preto niektoré krajiny pristúpili k odškodneniu z vlastných zdrojov. Francúzsko odškodňuje vo výške 250 mil. eur, Taliansko 50 mil. eur.

„Sme radi, že aj na Slovensku sa našli finančné prostriedky na odškodnenie vinárskeho sektora. Vážený pán minister Mičovský, dovoľte mi, aby som Vám v mene Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska poďakoval za podporu vinárskeho sektora vyhlásením výzvy Covid 19, ktorá by mala odškodniť vinárov za škody a zvýšené náklady spôsobené pandémiou,“ poďakoval sa v liste ministrovi Mičovskému prezident ZVVS Vladimír Mrva.

Nedostatočne nastavené podmienky výzvy

ZVVS však zároveň požiadal Mičovského, aby umožnil čerpať podporu všetkým zasiahnutým vinárom.

„V súčasnosti podľa platných pravidiel sú podporovaní iba tí, u ktorých prevažuje výroba vína nad pestovaním hrozna alebo inej kultúry. Vinohradníctvo a vinárstvo je dlhodobo podfinancované, chýba koncepcia jeho stabilizácie a udržania, napriek tomu, že sme o ňu niekoľkokrát žiadali. Vinohradníci sú dnes na pochybách, či vôbec pestovať hrozno, či nie je jednoduchšie ho vyklčovať a venovať sa iba poľným plodinám,“ pokračoval v liste Vladimír Mrva.

Podporu by za súčasných podmienok nemohlo čerpať až 30 % vinárov

Slovenskí vinári a vinohradníci aktuálne zberajú hrozno z produkčnej plochy 8 500 hektárov, z ktorých 3 500 hektárov obhospodarujú družstvá. A práve tie sú z podpornej výzvy vylúčené, napriek tomu, že vyrábajú vína.

„Na základe teraz uvedených podmienok nebude môcť čerpať podporu až 30 % registrovaných vinárov. Zároveň si Vás pán minister dovoľujem požiadať, aby aj živnostníci, ktorí platia odvody, DPH a živia celú rodinu boli oprávnenými príjemcami opatrenia. Nie je predsa normálne, aby niekto, kto platí za seba odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, zrazu nemal nárok na odškodnenie. Dovoľujem si Vás preto požiadať o prehodnotenie povinných podmienok výzvy,“ dodal v liste ministrovi Mičovskému prezident ZVVS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýVladimír Mrva
Firmy a inštitúcie ZVVS