Vláda nepotopila Budaja a stojí za ním, návrh na odvolanie ministra vníma ako politický boj

Ján Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Kabinet na utorkovom rokovaní vyjadril nesúhlas s návrhom na odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO). Na vyslovenie nedôvery ministrovi vláda nevidí dôvod a plne ho vo funkcii podporuje. Predložený návrh vníma kabinet ako politický boj a politizáciu roky zanedbávaného problému synantropizácie medveďa hnedého odmieta.

Budajovi vyčítajú ignoranciu problémov

Skupina poslancov, ktorí návrh predložili, vyčítajú Budajovi ignoranciu problémov v pôsobnosti envirorezortu, konkrétne schválenú reformu národných parkov či nezvládnutie manažmentu medveďa hnedého, čo sa prejavilo vo zvýšenom počte stretov s človekom.

Poslanci rovnako negatívne vnímajú blokovanie pri budovaní kanalizácií v obciach na východnom Slovensku a neriešenie ekologickej katastrofy na rieke Slaná (okres Rožňava).

Projekt podpory pre 360 podhorských obcí

Od roku 2019 neboli vydávané výnimky na usmrtenie medveďa hnedého, nakoľko neboli splnené a odôvodnené podmienky v rozhodnutiach súdov. Preto vznikol Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý má oprávnenie usmrcovať problémové jedince, čo sa dokáže realizovať cielene aj pomocou narkotizačných zbraní priamo v mieste, kde synantropné jedince prenikajú do územia osídleného človekom.

Zásahový tím takto vyradil z populácie 11 synantropných jedincov. Okrem posilnenia a rozšírenia Zásahového tímu pre medveďa hnedého sa začína projekt podpory pre 360 podhorských obcí, ktorého súčasťou je zlepšenie situácie s miestnym odpadom, miestnym osvetlením, osobným bezpečím, či vzdelávaním.

Nedodržanie podmienok pre poskytnutie podpory

V prípade budovania kanalizácií bolo v prípade 18 obcí, ktorým bola poskytnutá dotácia, identifikované nedodržanie podmienok pre poskytnutie podpory stanovených vo Výzve B12020 a v zmluve o poskytnutí dotácie.

V prípade týchto obcí sa začala kontrola plnenia zmluvných podmienok a procesu verejného obstarávania. Tam, kde to bolo v súlade so zákonom a podmienkami výzvy, sa našiel spôsob riešenia ako financovať projekty a dodatočne poskytol dotknutým obciam kladné stanovisko k čerpaniu podpory.

Prinavrátenie stavu vody v toku Slaná

Pri riešení situácie na rieke Slaná je cieľom envirorezortu so zainteresovanými stranami prinavrátiť stav vody vo vodnom toku Slaná, aký bol pred znečistením. K tomu poskytujú pomoc rezortné organizácie ministerstva.

Štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik vykonal 6. apríla zásah, ktorý smeroval k zníženiu objemu podzemných vôd pretekajúcich banskými priestormi s ich následným vytekaním do vodného toku Slaná.

Kľúčovým pre zastavenie výtoku banských vôd však bol zásah priamo v bani, ktorý mohli vykonať len organizácie v pôsobnosti rezortu hospodárstva. K ukončeniu zásahu banskej záchrannej služby priamo v bani došlo v druhom júnovom týždni, pričom od toho času sa kvalitatívne ukazovatele toku Slaná výrazne zlepšujú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenský vodohospodársky podnikVláda SRZásahový tím pre medveďa hnedého