Vláda podporí slovenských poľnohospodárov, zo štátneho rozpočtu dostanú navyše 285 miliónov eur

traktor, pole, poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, SITA/AP

Vláda napriek pandémii koronavírusu v stredu schválila zvýšenie spolufinancovania 2. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP) pre Slovensko zo štátneho rozpočtu z 25,7 % na 36,9 %. Slovenským pôdohospodárom tak od roku 2023, kedy začne platiť nová CAP, príde do roku 2027 zo štátneho rozpočtu navyše 285 miliónov eur.

Doteraz štát spolufinancoval 2. pilier CAP sumou 94 mil. eur ročne. V novom programovom období CAP to bude 151 mil. eur, príde teda k ročnému navýšeniu o 57 mil. eur. Informovali o tom v stredu po rokovaní vlády minister financií Igor Matovič a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Vidiek sa vyľudňuje

Zo zdrojov druhého piliera chce vláda podporiť najmä spoluprácu fariem, produkciu ovocia, zeleniny a živočíšnej výroby, malé farmy a mladých farmárov.

Prostriedky sú vyčlenené aj na boj proti klimatickej zmene, dobré životné podmienky zvierat, ekologické poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a kompletné pozemkové úpravy.

„Našim cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť slovenského pôdohospodárstva a podporiť rozvoj vidieka zavedením efektívnej podpory intervencií v záujme rozvoja vidieka, vrátane riešenia nevysporiadaných vlastníckych práv k pôde, environmentálnych a klimatických problémov, budovania infraštruktúry na vidieku a transferu vedomostí a znalostí. Slovenský vidiek zaostáva v ekonomickom rozvoji za mestom. Občania na vidieku majú relatívne slabo rozvinutú infraštruktúru, chýbajú im mnohé služby, pracovných miest na vidieku je nedostatok, mzdy sú nižšie ako v mestách. Výsledkom je, že sa slovenský vidiek vyľudňuje,“ ozrejmil Samuel Vlčan.

Nedostatočná pomoc

Doterajšie nastavenie poľnohospodárskych politík v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky slovenskému vidieku podľa Vlčana dostatočne nepomáhalo. Svetová banka Slovenskej republike odporúča zvýšiť podporu v rámci II. piliera CAP.

Rast spolufinancovania vidieka sa bude podľa agrorezortu realizovať spolu so zvyšovaním efektívnosti využívania zdrojov, ako je to odporúčané v revízii výdavkov na pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičSamuel Vlčan