Vlčan musí svoje nové ministerstvo dostať z hlbokej priepasti, agropotravinári mu podávajú pomocnú ruku

Samuel Vlčan
Vymenovaný minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan počas prijatia demisie Jána Mičovského a vymenovania Samuela Vlčana do funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 8. jún 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podáva novému ministrovi rezortu pôdohospodárstva ruku na spoluprácu. V tlačovom vyhlásení tak reagovala na zvolenie nového šéfa rezortu Samuela Vlčana.

Komora sa chce zoznámiť s predstavami Samuela Vlčana, aký má pohľad na spôsob reštartu agropotravinárskeho odvetvia.

Problémové sú hlavne štyri oblasti

Problémových tém je podľa členov komory veľmi veľa, no dominujú štyri oblasti. Je to príprava a schválenie Strategického plánu k Spoločnej poľnohospodárskej politike, ktorý musí každá jedna členská krajina na národnej úrovni schváliť a následne zaslať do Bruselu do konca tohto roka.

Druhou oblasťou je úplná akreditácia Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Treťou je situácia okolo Slovenského pozemkového fondu. Štvrtou oblasťou je zvýšenie dôvery spotrebiteľov, vrátane politikov, k práci poľnohospodárov a potravinárov a k slovenským potravinám.

Má spájať a nie rozdeľovať

Podľa komory je potrebný minister, ktorý bude vedieť presadiť zmeny odkonzultované s relevantnými agropotravinárskymi samosprávami, či už vo vláde alebo v parlamente, ale aj taký, ktorý za pozíciu Slovenska bude bojovať aj v európskych inštitúciách.

„Veľmi si želáme, aby nový minister svojou prácou a názormi poľnohospodárov a potravinárov motivoval a spájal, nie ich rozdeľoval, ako sme toho boli svedkami v predchádzajúcich mesiacoch. Bez ohľadu na všetky okolnosti a nechutný cirkus, ktorý sprevádzal personálnu výmenu v ministerskom kresle, z našej strany je novému ministrovi podaná ruka na spoluprácu. Veríme, že ju prijme a upokojí situáciu v odvetví,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil MachoSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie CAP Spoločná poľnohospodárska politika EÚMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPF Slovenský pozemkový fondSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora