Vo Veľkej Fatre funguje živá kamera, ľudia môžu pozorovať a počúvať zvieratá pri umelom jazierku

medveď, voda
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – V Národnom parku (NP) Veľká Fatra je tento rok zatiaľ jedna živá kamera. Správa NP pripravila pre návštevníkov jej stránky pohľad na takzvané kalisko – umelo vytvorené jazierko, ktoré slúži na bahnenie diviačej a jelenej zveri, ktorá sa takto zbavuje kožných parazitov a tiež sa ochladzuje počas letných horúčav.

Z jazierka pijú medvede aj líšky

Na kalisko podnikajú pravidelné návštevy aj medvede, keďže v blízkosti lokality nie je iný vodný zdroj a medvede ho pravidelne využívajú ako napájadlo.

Po zime bolo potrebné kalisko opätovne revitalizovať a tým sme znovu hrebeňovú lokalitu zatraktívnili pre mnohé druhy zvierat,“ uviedla Správa NP Veľká Fatra na internete.

Pri jazierku sa už zastavili napiť napríklad líšky, jazvece, kuny, medvede, jelene aj so samicami, srnec lesný a viaceré druhy vtákov.

Kamera sníma aj zvuk

Účelom projektu živých kamier je poskytnúť návštevníkom možnosť sledovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí z pohodlia domova. Nie každý má totiž časové, zdravotné či už iné možnosti tráviť v lese dostatok času na to, aby uvidel divé zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Novinkou je, že kamera sníma aj zvuk. Možno počuť vtáčí spev, praskot konárov pod labami prichádzajúceho medveďa či nočné húkanie sovy lesnej. Vlani bolo možné sledovať aj príbeh páru plamienok driemavých, ktorým sa narodili tri mláďatá.

Rodičov usmrtila kuna a o mláďatá sa začali starať ochranári. Najmladšie, ktoré ešte nebolo schopné prežiť bez matky, uhynulo. Pozorovať bolo možné aj čistinku vo Veľkej Fatre, ktorú často navštevovali medvede.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom