Vo Veľkej Fatre stopli ťažbu dreva. Mohla ohroziť vzácneho hlucháňa

|
Foto: Štátna ochrana prírody |

Slovenská inšpekcia životného prostredia dnes začala štátny dozor v súvislosti s náhodnou ťažbou v Ľubochnianskej doline v Národnom parku Veľká Fatra. Podľa podozrení Ministerstva životného prostredia SR, Štátnej ochrany prírody SR, štátnych inšpektorov životného prostredia či verejnosti sa ťažba vykonáva aj v biotopoch hlucháňa hôrneho. Kým sa štátny dozor neskonči, platí zákaz ťažby v dotknutých oblastiach. Ťažbu uskutočňovali v lokalitách, pre ktoré Okresný úrad Ružomberok na základe podnetu Štátnej ochrany prírody SR vydal už 18. februára upozornenie na nebezpečenstvo zničenia biotopu hlucháňa hôrneho. Agentúru SITA o tom informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Ťažba v Národnom parku Veľká Fatra opäť podčiarkla dôležitosť novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú schválila vláda SR. „Nová legislatíva dáva do rúk reálne právomoci Štátnej ochrane prírody SR. A to pri náhodnej aj pri plánovanej ťažbe v najvzácnejších lokalitách Slovenska. Štátni ochranári po schválení novely parlamentom totiž budú dávať súhlas ešte pred samotným začiatkom ťažby. Nebude preto nutné konať až po začatí výrubov,“ uviedol Ferenčák.

Posilnenie ochrany prírody v národných parkoch je obzvlášť dôležité vo vzťahu k ikonickým druhom slovenských lesov, kam patrí aj hlucháň hôrny. Za posledné tri roky zelený rezort prijal viacero konkrétnych opatrení. V roku 2018 okrem Programu záchrany hlucháňa hôrneho na Slovensku pribudlo 1 262 hektárov bezzásahového územia práve pre tento vzácny druh, oznámil envirorezort.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom