Vo Vysokých Tatrách sa začalo veľké sčítanie kamzíkov, predošlý pokus prekazilo počasie

Kamzik
Foto: archívne, SITA/Gabriel Lipták

V Tatranskom národnom parku (TANAP) začínajú v piatok 10. júla s pravidelným jarným počítaním kamzíkov. Štátne lesy TANAPu, ktoré sú hlavným organizátorom pravidelného spočítania kamzičej zveri, sa chceli do rátania pustiť už pred dvoma týždňami, avšak intenzívne zrážky, ktoré zdvihli aj hladiny tatranských plies a potokov, ich zámer zmarili.

Ďalší pokus prekazili karanténne opatrenia u poľských kolegov. Hoci meteorológovia neavizujú úplne ideálne počasie ani na nasledujúce dni, zoológ Štátnych lesov TANAPu Jozef Hybler verí, že tretí pokus bude úspešný.

Posledné údaje nezverejnili

„Vzhľadom na to, že na jeseň sa nám stavy kamzičej populácie v niektorých lokalitách aj napriek avizovanej priaznivej predpovedi počasia nepodarilo vierohodne zmapovať pre zlú viditeľnosť, snažíme sa na základe prognóz meteorológov vytypovať čo najvhodnejší deň. Dúfame, že tentokrát to vyjde a podarí sa nám získať presné čísla, ktoré budú čo najvernejšie dokumentovať početnosť populácie kamzíka vrchovského tatranského na slovenskej i poľskej strane Tatier,“ uviedol Hybler.

Keďže čísla z novembra minulého roku nedávali relevantný obraz o stave kamzičej zveri na území Tatranského národného parku, Štátne lesy TANAPu sa ich rozhodli nezverejniť.

Rekordný počet narátali pred dvomi rokmi

Posledný údaj o počtoch kamzíkov je tak spred roka. Na jar 2019 narátali na slovenskej strane Tatier 591 kamzíkov, u severných susedov zapísali do sčítacích hárkov 359 jedincov. Rekordným bol rok 2018, keď na jeseň napočítali v Tatranskom národnom parku celkovo 1 431 kamzíkov.

Kamzíky na slovenskej a poľskej strane Tatier zamestnanci Štátnych lesov TANAPu, Správy TANAPu a Správy Pieninského národného parku spoločne s kolegami z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego i s ďalšími dobrovoľníkmi rátajú dvakrát ročne – vždy na jar a na jeseň.

Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané predovšetkým na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Hybler
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPuTANAP Tatranský národný park