Vodná nádrž Starina je najväčšou v strednej Európe, pre jej výstavbu museli vysťahovať sedem obcí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vodna nadrz starina statna ochrana prirody.jpg
Vodná nádrž Starina v okrese Snina. Foto: nppoloniny.sopsr.sk

Pred 40 rokmi, na jar roku 1980, sa začala výstavba vodnej nádrže Starina v okrese Snina. Na svojej internetovej stránke to uviedla Štátna ochrana prírody (ŠOP). Vodná nádrž Starina je s objemom 59,8 milióna metrov kubických vody najväčšou vodnou nádržou v strednej Európe. Pitnou vodou zásobuje 30 rokov viac ako 320-tisíc obyvateľov v 200 mestách a obciach a predstavuje riešenie deficitu pitnej vody v Prešovskom a Košickom kraji.

Aby mohla byť Starina vybudovaná, muselo byť presídlených 3 463 obyvateľov rusínskych obcí Starina, Ostrožnica, Zvala, Smolník, Veľká Poľana, Ruské a Dara. Nad vodným dielom tak vznikla vysídlená krajina. Obyvatelia opúšťali svoje obce v rokoch 1980 až 1986. V tom čase patrilo územie do Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty. Súčasný Národný park (NP) Poloniny bol vyhlásený v roku 1997.

Oplýva rastlinným bohatstvom

Lokalita okolo vodnej nádrže je známa svojim rastlinným bohatstvom. V doline potoka Stružnica sa nachádza jediné miesto na severovýchode Slovenska s výskytom prvosienky bezbyľovej. V katastri bývalej obce Ruské sa zase nachádza prírodná rezervácia, na ktorej území rastú vzácne teplomilné lúčne spoločenstvá kručinôčky krídlatej či páperníka širokolistého.

Národná prírodnej rezervácia Pod Ruským je známa výskytom druhov ako pichliač potočný či čerkáča obyčajného. Mokré lúky, mokrade a slatiny sú biotopom mnohých vzácnych a ohrozených živočíšnych druhov. Významným krajinársko-estetickým prvkom je hora Gazdoráň. Jej vzácnosťou sú suchomilné a teplomilné lúčne spoločenstvá s kocúrnikom obyčajným, čemericou purpurovou, ojedinelým vstavačom počerným či ľaliou zlatohlavou.

Prírodná rezervácia Šípková obsahuje lesné a sutinové spoločenstvá so zastúpením východokarpatských rastlinných i živočíšnych druhov a tiež flyšové súvrstvia a časti územia so zaujímavými balvanitými sutinami. Vysoké zastúpenie majú bučiny pralesovitého charakteru, vo vyšších polohách bukové javoriny a jedľové bučiny.

Pestrý výskyt živočíchov

V okolí Stariny žijú aj všetky veľké šelmy Slovenska, teda vlk dravý, medveď hnedý, rys ostrovid aj mačka divá. Jej vody využívajú aj vydry, bobry či jelenia a diviačia zver. Veľké vodné plochy sú často vyhľadávané migrujúcim vtáctvom, ktoré ich využíva ako oddýchové plochy. Pri brehoch Stariny zaznamenali ochranári viac než 50 druhov vtákov.

K najvzácnejším migrantom patria potáplica stredná, potáplica malá, potápka malá, potápka červenokrká, potápač veľký, potápač prostredný, chochlačka morská, lasturničiar strakatý, orliak morský či kršiak rybár. V okolí vodnej nádrže má svoj domov aj zubor hrivnatý, ktorý sa na Slovensku vyskytuje iba v NP Poloniny.

Prísne chránené územie

Dané územie je z dôvodu ochrany zdroja pitnej vody prísne chránené a vstup motorových vozidiel je bez povolenia zakázaný. Horským priesmykom ruské sedlo prechádza slovensko-poľská štátna hranica, za čias II. svetovej vojny slúžila ako oficiálny nemecko-maďarský hraničný priechod. Časť historickej cesty sa zachovala dodnes, jej štvorkilometrový úsek je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok. Raritné sú pôvodné kilometrovníky, kamenné priepusty i odvodňovacie rigoly.

Severovýchod Slovenska je poznačený krutými bojmi prebiehajúcimi od novembra 1914 do mája 1915 počas I. svetovej vojny. Spomienkou na ňu sú vojnové cintoríny, ktoré má takmer každá dedina regiónu. Najznámejší je vo Veľkej Poľane. Cintorín je súčasťou areálu starého gréckokatolíckeho chrámu z roku 1783, z ktorého sa zachovali iba ruiny.

Počas vojny jeho vežu využili rakúsko-uhorskí vojaci a streľbou z nej zaútočili na ruské pozície. Opätovaná paľba zasiahla vežu. Po vojne bol vedľa poškodenej cerkvi z kameňa zrútenej veže postavený pomník padlým vojakom – rotunda, ktorá tu stojí dodnes. V blízkosti bol zriadený vojnový cintorín pre 220 padlých vojakov.

Pripomienky vojen v lesoch

Nevšedným miestom pripomínajúcim prvú svetovú vojnu je aj vrch Hodošík nad Veľkou Poľanou. Ten sa nachádza uprostred lesa v nadmorskej výške 851 metrov. Ide tak o najvyššie položený cintorín z I. svetovej vojny na Slovensku. Okolie Stariny bolo súčasťou bojov aj v II. svetovej vojne, ktorú pripomína Pamätník osloboditeľom z roku 1974 pod Ruským sedlom, na trase náučného chodníka.

S NP Poloniny susedí Cisniansko-Wetlinský park krajobrazowy v Poľsku. Najbližšími osadami sú Roztoki Górne a Majdan. V ich ponuke je napríklad múzeum histórie beskydských úzkokoľajok i možnosť previezť sa historickým vlakom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody