Vodný kapitál treba chrániť a zveľaďovať, Budajovo ministerstvo pracuje na strategických plánoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Koryto potoka Biela voda, povodeň, Vysoké Tatry
Podľa ministra životného prostredia treba vodu chrániť aj z dôvodu zmeny klímy. Foto:a archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) pripravuje dva strategické dokumenty súvisiace so starostlivosťou o vodu. Rezort to pri príležitosti Svetového dňa vody uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal Michal Cákoci z odboru komunikácie MŽP SR.

Prvým strategickým dokumentom bude Koncepcia vodnej politiky. Do jej tvorby sa zapojilo 58 inštitúcií a 220 expertov, ktorí pracujú na cieľoch a opatreniach vo vodnom hospodárstve.

Vodný plán sa zameriava na rieky

Druhým dôležitým dokumentom bude Vodný plán Slovenska na roky 2022 až 2027, ktorý upriamuje pozornosť na význam riek a nevyhnutnosť ich ochrany pred život ohrozujúcim znečisťovaním.

Dokument je od decembra 2020 sprístupnený na verejnú konzultáciu, ktorej sa môže zúčastniť odborná aj laická verejnosť, užívatelia vôd, samosprávne kraje, obce a dotknuté orgány štátnej správy. Po ukončení verejnej konzultácie bude Vodný plán predložený na schválenie vláde SR.

Voda je dôležitý kapitál

„Mnohé chyby z minulosti v oblasti vodného hospodárstva možno pripísať skutočnosti, že voda bola a stále je považovaná za čosi, čoho je dostatok, čo je zdarma. Lenže voda sa aj v dôsledku zmeny klímy, rastúcej populácie na Zemi, ako aj zvýšeného ekonomického rastu stáva dôležitým kapitálom, ktorý je potrebné chrániť a zveľaďovať,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Svetový deň vody pripadá každoročne na 22. marca od roku 1993, kedy bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN). Ústrednou témou tohto dňa v roku 2021 je „Vážime si vodu“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján BudajMichal Cákoci
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR