Vodohospodári začínajú simulované záplavy pri Dunaji, zabezpečia potrebnú úroveň biodiverzity

Zaplavy, povoden
Foto: ilustračné, Getty images

V piatok v noci sa začínajú simulované záplavy ľavostrannej ramennej sústavy Dunaja, ktoré budú trvať celkovo 41 dní. Simulované záplavy sú jedným z kľúčových faktorov a opatrení zabezpečujúcich potrebnú úroveň biodiverzity a stav druhov a biotopov v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Tento rok štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) uskutoční dve takéto záplavy – jarnú, ktorá sa začne dnes v noci a bude trvať do 12. júna a plynule nadväzujúcu letnú, ktorú budú vodohospodári realizovať od 13. do 28. júna. V tlačovej správe o tom informovala Kancelária generálneho riaditeľa VV.

Tesným naviazaním termínov jarnej a letnej záplavy zabezpečí VV úspešnosť prirodzenej reprodukcie rýb využívajúcich na neres zaplavené inundačné územie a aj plynulý priebeh vývinových cyklov vodných živočíchov. Ramenná sústava je dotovaná vodou cez nápustný objekt v Dobrohošti. Cieľom tohtoročných simulovaných záplav sú druhy rýb a živočíchov európskeho a národného významu. Patrí k nim napríklad kunka červenobruchá, mlok dunajský, pÍž vrchovský, pĺž podunajský, lopatka dúhová, hrebenačka vysoká či hrebenačka pásavá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VVB Vodohospodárska výstavba