Bratislavská vodárenská spoločnosť testovala odpadové vody na prítomnosť koronavírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislavská vodárenská spoločnosť
Foto: archívne, SITA/Marko Erd

Všetky testy odpadových vôd sú podľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) negatívne. V piatkovej tlačovej správe o tom informoval hovorca BVS Peter Podstupka.

Minimálne rozšírenie choroby medzi obyvateľstvom

„Všetky testy na prítomnosť RNA vírusu SARS-CoV-2 v odpadovej vode na desiatich čistiarňach odpadových vôd (ČOV) v regióne BVS dopadli negatívne,“ uviedol hovorca.

„Sme radi, že okrem preventívnej informácie pre potreby BVS môžeme aj verejnosť upokojiť zistením, že nulová prítomnosť koronavírusu vo vzorkách odpadových vôd v regióne BVS veľmi pravdepodobne potvrdzuje minimálne rozšírenie choroby medzi obyvateľstvom,“ doplnil generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš.

Viac o téme: Koronavírus

Experti BVS odobrali vzorky odpadovej vody z ČOV v Devínskej Novej Vsi, Holíči, Modre, Petržalke, Pezinku, Senci, Senici, Skalici, Šaštíne -Strážach a v Bratislave – Vrakuni, kde BVS pôsobí. Nechali otestovať aj tri vzorky odpadových kalov.

„Všetky testy pre BVS robili externé laboratóriá Geneton a Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU Bratislava,“ uviedol hovorca a dodal, že na projekte spolupracuje aj hlavné mesto Bratislava prostredníctvom svojich odborníkov.

Prípad zo Štokholmu

„Výsledky preukazujú, že riziko infikovania zamestnancov vírusom SARS-CoV-2 z aerosólov vznikajúcich pri čistení odpadových vôd je nepravdepodobné,“ uzavrel hovorca.

Aj keď sa podľa BVS doteraz nepotvrdil prípad prenosu SARS-CoV-2 prostredníctvom odpadovej vody, v zahraničí prebiehajú rôzne experimenty, ktoré pomocou zisťovania prítomnosti fragmentov RNA vírusu SARS-CoV-2 v týchto vodách sledujú nakazenie celej populácie.

„Švédsky Štokholm nedávno hlásil na jednom zo svojich predmestí prudký nárast zvyškových fragmentov tohto koronavírusu v odpadových vodách. Výskumníci z Austrálie našli koreláciu medzi výsledkami stanovenia fragmentov RNA vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách a výsledkami plošného testovania obyvateľstva,“ uviedla BVS a dodala, že podľa vedcov by monitoring vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách mohol pomôcť skôr zachytiť nástup druhej vlny nákazy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter OlajošPeter Podstupka
Firmy a inštitúcie BVS Bratislavská vodárenská spoločnosť