Výbor pre pôdohospodárstvo nepriniesol odpovede na opozičné otázky, tvrdí Zemanová

Poslankyňa NR SR za stranu SaS Anna Zemanová Foto: SITA/Branislav Bibel

Poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Anna Zemanová po pôdohospodárskom výbore konštatovala, že nepriniesol odpovede na otázky, ktoré trápia agrorezort. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná na toto tvrdenie reagovala, že opozičným poslancom chýbajú najnovšie poznatky z daného sektoru a mnoho ich pripomienok je nezrealizovateľných či už z pohľadu slovenského, alebo európskeho práva.

Zasadnutie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie neprinieslo podľa opozičných poslancov odpovede na ich otázky. Na výbore sa mala prejednávať téma využívania pôdy vo vlastníctve a v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF) pre účely agrodotácií a zároveň mal agrorezort podať vysvetlenie k medializovaným otázkam o podozrivých reštitúciách v okolí Bratislavy a Trnavy v rokoch 2013 – 2016. Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná po rokovaní na pripomienky opozičných poslancov uviedla, že im chýba v problematike pôdohospodárstva odbornosť a väčšina ich protichodných tvrdení nie je založená na aktuálne platnej slovenskej a európskej legislatíve, preto sa na niektoré tieto pripomienky nedá reagovať.

Ministerka požaduje od poslancov odbornosť

„Parlamentný výbor by som rada vnímala ako odbornú debatu. Žiaľ, opoziční poslanci opäť ukázali odbornú neznalosť legislatívy nielen slovenskej, ale aj európskej. Práve preto si myslím, že je veľmi dobré, že ich predstavitelia Slovenského pozemkového fondu a Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) pozvali na návštevu do svojich inštitúcií. Nech tam poslanci idú a na výbor prídu pripravení. Musím smutne konštatovať, že na Slovensku nie je korupcia až takým problémom, ako neznalosť a nekompetentnosť poslancov. Bolo to vidieť aj v tomto parlamentnom výbore. Tu nie je s kým diskutovať. Keď ľudia neštudujú nové veci, ktorých je veľmi veľa, niekedy mnoho za krátke obdobie, je veľmi ťažké sa v danej problematike orientovať a viesť konštruktívnu diskusiu. Ak si poslanci na stretnutí s inštitúciami nechajú veci vysvetliť od odborníkov, následná diskusia bude prínosom,“ povedala po rokovaní Gabriela Matečná.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zároveň upozornila, že množstvo sankcií, ktoré Slovensko dáva, je 0,55 % od roku 2006 po rok 2017 z objemu priamych podpôr. „Robíme 30 % kontrol, viac nie je vo fyzických, ani finančných možnostiach SR. V rámci administrovania tzv. priamych podpôr rieši PPA opakovane každoročne problematické žiadosti určitých žiadateľov, u ktorých v rámci konaní dôjde k zisteniu tzv. sporného práva, kedy PPA nedokáže objektívne určiť právo užívania, a preto na spornú výmeru neposkytne platbu žiadnemu zo sporných žiadateľov. V roku 2016 došlo k sporným prípadom len 73 krát, čo pri počte takmer 19 000 žiadateľov predstavuje len 0,3 % sporných prípadov a podiel 0,14 % z celkovej výmery pôdy. Je teda zjavné, že prípady sporného práva predstavujú veľmi nízku početnosť farmárov, čo potvrdzuje, že nejde o systémový nedostatok a problém,“ uviedla k výhradám opozičných poslancov Gabriela Matečná.

Zemanová nedostala odpovede, trvá na Matečnej odvolaní

Opozičná poslankyňa za SaS Anna Zemanová počas výboru upozornila na nedostatočnú transparentnosť v pôdohospodárstve a nedostatok zverejnených údajov o žiadateľoch dotácií. Zároveň vytkla výboru, že jej nedal odpovede na jej otázky, a teda predmet programu utorkového výboru. „Rozprava bola vášnivá, ale odpovede boli veľmi vágne. Nedostala som odpovede na otázky, na ktoré som sa pýtala. Niektoré údaje podľa ministerky podliehali ochrane osobných údajov, niektorým témam sa vyhli a všetko tak ostalo v podobe, akej je to doteraz, teda, že všetko je v poriadku. To si ja osobne vôbec nemyslím,“ uviedla Anna Zemanová.

Opozičná poslankyňa Zemanová trvá aj po tomto výbore na odvolaní ministerky Gabriely Matečnej. „To, čo sa dnes deje, je jeden obrovský vulkán, ktorý začal kypieť. Každý deň vychádzajú na povrch nové a nové veci. Všetko toto samozrejme bude témou pri štvrtkovom odvolávaní ministerky. Dnes sme ministerke, Slovenskému pozemkovému fondu a PPA vyčítali netransparentnosť, nedostatok verejne prístupných údajov a zmlúv s pozemkami a nedostatočnú kontrolu týchto inštitúcií. Problémom je aj vysoká rozdrobenosť pôdy. Za toto všetko by mala ministerka Gabriela Matečná prevzať zodpovednosť a odstúpiť. Čo sa týka odbornosti poslancov, ktorú spochybnila ministerka, poslanci majú zastupovať ľudí, nie sú volení na základe úplnej odbornosti. Sme tu na to, aby sme sa pýtali vlády na nezrovnalosti, čo robíme. Poslaneckého prieskumu, ktorí navrhli predstavitelia PPA a SPF sa radi zúčastníme a radi sme návrh na návštevu týchto inštitúcií uvítali,“ dodala Zemanová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom