Vyhlásenie konkurzu na Mecom Group nevyšlo, súd zamietol štvrtý pokus kontroverzných firiem

Masový výrobok, saláma
Foto: ilustračné, Getty images

Ani štvrtý pokus firiem s kontroverzným pozadím o vyhlásenie konkurzu na majetok mäsokombinátu Mecom Group, ktorý patrí do portfólia investičnej skupiny Penta, nevyšiel. Okresný súd v Prešove totiž koncom novembra zamietol aj návrh na vyhlásenie konkurzu, ktorý podala v septembri tohto roka spoločnosť Mekom Ukrajina so sídlom v Kyjeve.

Konateľom je exsiskár Forisch

Tá pritom s rovnakým návrhom neuspela už v októbri 2016 a v máji 2017. Následne sa o to pokúsila vo februári minulého roka aj bratislavská spoločnosť Fromex, ktorej návrh takisto súdy zamietli. Ako konateľ spoločnosti Mekom Ukrajina má pritom podľa medializovaných informácií vystupovať bývalý príslušník SIS Pavol Forisch.

Investičná skupina Penta vzhľadom na okolnosti, ktoré návrhu predchádzali a aj vzhľadom na samotný priebeh pojednávania, hovorí o očakávanom rozhodnutí.

„Tento návrh bol súčasťou dlhodobých aktivít organizovanej skupiny, ktorej cieľom je donútiť Mecom Group vyplatiť fiktívne pohľadávky,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Penty Gabriel Tóth.

Pohľadávky označili za sporné

Spoločnosť Mekom Ukrajina pritom podľa majiteľa Mecomu nedisponuje žiadnou pohľadávkou, ktorá by jej bola priznaná súdom alebo akýmkoľvek iným správnym orgánom a namiesto riadnej žaloby na súde sa týmto spôsobom pokúša zastrašovať a vydierať spoločnosť.

„Situácia je o to absurdnejšia, že išlo už o štvrtý totožný návrh, pričom všetky tri predchádzajúce návrhy na konkurz súdy v minulosti zastavili ako bezpredmetné,“ dodal Tóth.

Slovenské súdy sa v predchádzajúcich prípadoch zamerali tak na opodstatnenosť pohľadávok navrhovateľov, ako aj na platobnú schopnosť Mecomu.

Pri svojich zamietavých rozhodnutiach pohľadávky označili za sporné a potvrdili aj to, že najväčší mäsokombinát na Slovensku Mecom je schopný uhrádzať svoje záväzky. Mekom Ukrajina si údajne nárokuje na takmer 4 milióny eur z dôvodu uplatnenia zmluvnej pokuty voči spoločnosti Mecom Group.

Svoje výnosy zvyšuje

Najväčšiemu slovenskému mäsokombinátu Mecom Group sa pritom v posledných rokoch darí zvyšovať svoje výnosy. Hoci vlani vykázala spoločnosť stratu 700 tisíc eur, jej výnosy stúpli o vyše 4 % na 133,5 milióna eur.

Kontinuálne pritom rastú každý rok od roku 2012, kedy dosiahli zhruba 75 miliónov eur. Podstatnú časť vlaňajších výnosov v sume 126,9 milióna eur spoločnosť vygenerovala z predaja mäsových výrobkov, zvyšok tvorili výnosy za predaj mäsa a služieb.

Viac ako polovicu svojej produkcie pritom Mecom Group predáva za hranice Slovenska. Ku koncu minulého roka v spoločnosti pracovalo 1 163 zamestnancov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriel TóthPavol Forisch
Firmy a inštitúcie Mecom GroupMekom UkrajinaPenta