Výmera slovenských lesov neustále rastie, hovoria údaje Národného lesníckeho centra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Les, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dlhodobo zbierané údaje Národným lesníckym centrom (NLC) ukazujú, že výmera slovenských lesov neustále rastie. Podľa dostupných údajov bola v polovici 19. storočia lesnatosť na území Slovenska na úrovni približne 28 percent.

Dnes dosahuje výmera slovenských lesov viac ako 41 percent, s bielymi plochami dokonca viac ako 45 % a dlhodobo rastie.

Prírode blízke obhospodarovanie

NLC o tom informovalo v pondelok s tým, že les vypestovaný pod dohľadom lesníkov sa obnovuje rýchlejšie, s väčším objemom biomasy, čím viaže viac uhlíka a prispieva tým k znižovaniu oxidu uhličitého v atmosfére.

Dôležité je podľa NLC pripomenúť, že do Zákona o lesoch boli v ostatnej novele zadefinované veľmi presné kritériá jemnejšieho, prírode blízkeho obhospodarovania lesov.

Prírode blízke obhospodarovanie je dnes podľa NLC jediný spôsob, ktorý lesníci využívajú na obhospodarovanie lesov v chránených územiach, s ambíciou rozšíriť ho do roku 2030 až na 25 % výmery všetkých slovenských lesov.

Cieľavedomou činnosťou lesníkov prirastie podľa NLC na Slovensku každé takmer 3 sekundy kubík dreva a aj preto patrí SR v súčasnosti medzi najlepšie hodnotené krajiny v Európe z pohľadu ukladania uhlíka na 1 hektár lesa.

Sídlia v Meste lesníctva

Národné lesnícke centrum je štátom zriadená príspevková organizácia, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.

Národné lesnícke centrum sídli vo Zvolene, ktoré je desaťročia centrom lesníctva na Slovensku a v súčasnosti nesie titul “Mesto lesníctva”.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NLC Národné lesnícke centrum