Vypovedanie zmlúv môže ohroziť fungovanie celého lesníctva a prácu by mohlo stratiť 40-tisíc ľudí

Drevo, stromy
Foto: ilustračné, Thinkstock

Vypovedanie cez sto rámcových zmlúv na predaj dreva štátnym podnikom Lesy SR ohrozuje podľa odbornej platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska fungovanie celého lesníckeho a drevárskeho sektora na Slovensku.

Toto rozhodnutie podporuje dokonca aj minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Ako povedal koordinátor platformy František Štulajter, zneistí sa tak celý proces modernizácie a finalizácie spracovania dreva a ohrozí to zamestnanosť viac ako 40-tisíc ľudí.

Vláda chce vyrábať viac drevostavieb

Pritom v programovom vyhlásení sa súčasná vláda podľa Štulajtera zaväzuje k tomu, že podporí domácich spracovateľov dreva. Primárne tých, ktorí produkujú sofistikované výrobky s najvyššou pridanou hodnotou. Osobitný dôraz chce v programovom vyhlásení vláda klásť na výrobu drevostavieb, čo podľa nej prispeje k dosiahnutiu vyrovnanej uhlíkovej bilancie.

Aktuálny vývoj však podľa Štulajtera ukazuje skôr na to, že súčasná vláda si vôbec neuvedomuje previazanosť lesníctva so spracovaním dreva.

„Komplikovanú situáciu vlastníkov a obhospodarovateľov lesov a spracovateľov dreva destabilizuje neprezieravými rozhodnutiami deformujúcimi obchodné vzťahy na domácom trhu s drevom rušením rámcových zmlúv bez toho, aby bolo jasné, aká bude nová obchodná politika a dlhodobá vízia štátneho podniku Lesy SR,“ povedal Štulajter.

Nové zmluvy budú transparentnejšie

O svojom zámere vypovedať 119 rámcových kúpnych zmlúv na drevnú hmotu štátny podnik Lesy SR informoval pred niekoľkými dňami. Hlavným dôvodom sú podľa nich pochybnosti o transparentnosti pri ich uzatváraní.

Podniku tiež absentujú zdroje na ich úplné naplnenie. Po uplynutí výpovednej doby väčšiny zmlúv podnik Lesy SR zavedie transparentný spôsob uzatvárania zmlúv.

Bude v plnej miere zohľadňovať možnosti podniku a stanoví spôsob uzatvárania kúpnych zmlúv so zachovaním podpory drevospracujúceho priemyslu na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František ŠtulajterJán Mičovský
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRZachráňme lesné bohatstvo Slovenska