Výška redistributívnej platby je rozumný kompromis, SPPK vďačí za intervenciu Matovičovi a Hegerovi

cukor, potraviny, poľnohospodári
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) hodnotí výšku schválenej redistributívnej platby ako rozumný kompromis. Platba vo výške 50 eur na prvých 28 hektárov pre rok 2021 je totiž jeden z kompromisov, ktorý SPPK pre prechodné obdobie rokov 2021 a 2022 od začiatku navrhovala. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Komora zároveň v utorok na mimoriadnom rokovaní predstavenstva rozhodla, že v najbližších dňoch nepôjde do formy traktorového protestu. Aj napriek tomu ostáva v štrajkovej pohotovosti, keďže stále je množstvo problémov neriešených a komore chýba najmä odborná forma diskusie.

Slovensko sa musí sústrediť na iné témy

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora tvrdí, že od začiatku diskusie o pripravovanej redistributívnej platbe túto platbu neodmietala. Ostro však kritizovala spôsob, formu a časový stres, v akom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR túto zásadnú národohospodársku zmenu pripravovalo.

„Výsledná podoba redistributívnej platby je pre SPPK prijateľná. Tento výsledok sa však zrodil práve vďaka odborným argumentom SPPK, množstvu rokovaní vedenia komory, ale aj osobného záujmu o tému zo stany premiéra Igora Matoviča, ministra financií Eduarda Hegera a predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu,“ ozrejmila Holéciová.

Podľa SPPK je teraz kľúčové, aby sa Slovensko sústredilo na podstatné témy – prípravu Strategického plánu k novej Spoločnej poľnohospodárskej politike a správne prerozdelenie štátnej pomoci pre rok 2021.

Poľnohospodári musia splniť podmienky

Agrorezort zmenil posledné dni pôvodné plány a pre všetkých žiadateľov s výmerou poľnohospodárskej pôdy do 28 hektárov v roku 2021 napokon vybaví dodatočnú platbu vo výške 50 eur na hektár. Táto suma je definitívna. Pôvodne sa pritom pracovalo s maximálnou možnou sumou až 150 eur na hektár. Redistributívna platba bude vyplácaná už od prvého hektára a pôjde na ňu celkovo 11 miliónov eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Informoval o tom v utorok na brífingu minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský. Poľnohospodári musia pri žiadosti splniť viacero podmienok. Okrem vlastníctva budú preukazovať napríklad aj užívanie pôdy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičJán MičovskýJana HoléciováJaroslav Karahuta
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora