Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tractor 1732144_1280.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
28. 01. 2019 14:43 Poľnohospodárstvo od NasVidiek.skSITA

Výzvami pre Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv je úverový program aj CAP

V tomto roku čaká poľnohospodárov a potravinárov dokončenie rozpracovaných úloh z minulého roku a mnoho ďalších výziev.

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS), združujúca najväčšie a najreprezentatívnejšie samosprávy poľnohospodárov a potravinárov, na svojom zasadnutí v januári určila priority na rok 2019. Medzi najdôležitejšie zaradila úverový program pre potravinársky priemysel a prípravu Strategického plánu SR k budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) Európskej únie. Okrem toho čaká RPPS v roku 2019 dokončenie nesplnených úloh z vlaňajška a mnoho ďalších výziev. Informovala o tom v pondelok Potravinárska komora Slovenska (PKS) v tlačovej správe.

Výzvy 2019

V roku 2019 čaká poľnohospodárov a potravinárov podľa RPPS dokončenie rozpracovaných úloh z roku 2018, ako aj iné strategické výzvy, ktorými sú okrem spomínaného úverového programu a CAP predstavenie pravidiel programu zelená nafta a sadzieb pre jednotlivé tituly a riešenie problémov poľnohospodárov, akými sú – užívacie vzťahy k pôde, doplnenie zástupcov samosprávy do Rady Slovenského pozemkového fondu či spolupráca s Poľnohospodárskou platobnou agentúrou. Zároveň chce RPPS preskúmať aj možnosti rozšírenia spolupráce s ministerstvom pôdohospodárstva a existujúcich pracovných orgánov (Rady pre potravinárstvo, komoditných rád a rezortných koordinačných skupín). Rada listom požiadala ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú o spoločné stretnutie na prerokovanie uvedených výziev.

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv na svojom zasadnutí 25. januára okrem stanovenia výziev ocenila, že v roku 2018 bolo schválené systémové opatrenie na podporu poľnohospodárskej produkcie vo forme tzv. zelenej nafty a pozitívne hodnotila aj schválenie odškodnenia poľnohospodárov za sucho v roku 2017.

O RPPS

Radu poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv tvorí päť najreprezentatívnejších organizácií v agropotravinárskom sektore Slovenska, a to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Agrárna komora Slovenska, Potravinárska komora Slovenska, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností a Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X