Z Mičovského demisie sa stala fraška. Odchod ministra dokonal premiér Heger

Ján Mičovský
Ján Mičovský Foto: archívne, SITA/Peter Rusko.

Z demisie ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽaNO) sa stala fraška. Povedal to politológ Tomáš Koziak po protichodných krokoch Mičovského. Ten 31. mája podal demisiu, v pondelok 7. júna oznámil, že ju sťahuje. Predpokladalo sa, že prezidentka so súhlasom premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) takémuto kroku vyhovie.

Predseda vlády napokon uzol okolo postu šéfa agrorezortu „rozťal“. Úrad vlády oznámil, že premiér sa dohodol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou na vymenovaní Samuela Vlčana do funkcie ministra pôdohospodárstva.

To znamená, že Mičovského hlava štátu z funkcie odvolá a ten sa vráti do parlamentu ako poslanec. Premiér povedal, že meno nového ministra pôdohospodárstva oznámil prezidentke už minulý týždeň v piatok.

O Vlčanovi sa pritom v médiách hovorilo ako o možnom nástupcovi Mičovského. Vlčan pôsobil ako jeho štátny tajomník, no ešte vlani z funkcie predčasne odišiel a stal sa poradcom bývalého premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pre oblasť pôdohospodárstva.

Po geste demisie snaha o návrat

Mičovský pôvodne zdôvodnil svoju demisiu ako vyvodenie politickej zodpovednosti za to, že navrhol vymenovanie Gabriely Bartošovej za generálnu riaditeľku Slovenského pozemkového fondu. Tú polícia zadržala a obvinila z korupcie.

Odchádzajúci minister Mičovský uviedol, že postoj zmenil po tom, čo zaznamenal radosť niektorých ľudí, ktorí vraj strieľali šampanské. Iní mu zase vyčítali, že uteká z boja.

Ďalším dôvodom stiahnutia demisie bol návrh skupiny koaličných poslancov na odčlenenie chránených území od rezortu pôdohospodárstva a ich presun pod ministerstvo životného prostredia.

Tento návrh sa podľa Mičovského objavil vtedy, keď ohlásil odchod z funkcie. S návrhom sa však podľa vlastných slov nemôže stotožniť.

Mičovský v rukách Čaputovej

Stiahnutie demisie, ktorú oznámil Mičovský, bol netradičný krok. Ústavný právnik Peter Kresák portálu Webnovny.sk povedal, že demisia je formálne podaná a prezidentka Čaputová rozhoduje, či ju prijme alebo neprijme.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard BárányEduard HegerJán MičovskýPeter KresákTomáš Koziak
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽANO