Za celý rok vyhodíme asi šesť kíl smetí. Nijako sa neobmedzujeme. Ako na to?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odpadkový kôš, odpad, smeti, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/Hans

Stačí zopár zmien a výsledok môže byť ohromný. Amežka Kováliková, autorka blogu Díky, čauko plasty a ambasádorka zero waste pre METRO sa rozhodla, že začne od seba. Doma zaviedli niekoľko pomerne malých zmien.

Po pár rokoch sa dostali do stavu, kedy celá ich domácnosť vyprodukuje asi šesť kíl smetí, ktoré vyhodia do klasického koša. Pre porovnanie, priemerný Slovák ročne vyprodukuje až 360 kilogramov zmesového odpadu, ktorý končí na skládke.

Spolu s ambasádorkou zero waste pre METRO Anežkou Koválikovou sme pre vás pripravili tipy, ako produkovať menej odpadu.

  1. Nezačínajte so všetkým naraz. Je to ako s diétou- najskôr si naordinujete šaláty a fitko, vydržíte týždeň a nakoniec sa vrátite tam, kde ste začali. „Dôležité je nerobiť veľa vecí naraz. Pretože potom začnete mať pocit, že ste obmedzovaní. To nie je udržateľné,“ vysvetľuje ambasádorka zero waste. Skúste zavádzať zmeny postupne a sami uvidíte, ktoré vám vyhovujú a ktoré nie.
  2. Noste si so sebou fľašu na vodu. Dnes sú na trhu aj skladacie fľašky, ktoré sa zmestia do každej kabelky. Ako ukázal nedávny prieskum, až 96% Slovákov si kupuje balenú vodu, aj keď to vôbec nie je potrebné. Ak túžite po sýtenej vode, kúpte si domov či do práce prístroj, ktorý vám ju vyrobí. Ušetríte tak obrovské množstvo odpadu. PET fľaše síce patria medzi najhodnotnejší plastový odpad, ktorý sa dá recyklovať, ale nedá sa to robiť donekonečna. Jedného dňa tieto fľaše aj tak skončia na skládke.
  3. Obmedzte mikroténové vrecká. „U nás doma je to úplné tabu. Máme látkové alebo ušité zo záclon a nakupujeme s nimi ovocie, zeleninu aj pečivo,“ vysvetľuje Anežka Kováliková. Mikroténové vrecká totiž predstavujú jeden z najhorších druhov odpadu na svete. Ohrozujú pôdu, vodu aj zvieratá. Ak si už mikroténové vrecko musíte vziať z obchodu, aspoň ho použite viackrát. Hoci aj ako vrecko na odpad.
  4. Tašky a vrecká používajte viackrát. Nemusíte si hneď kupovať plátenú tašku. Ak už máte doma igelitky, využívajte ich do roztrhania. V minulosti bolo bežné brať si na nákup tašku z domu, tak prečo sa k tomuto zvyku nevrátiť? „Základom je odpad domov nenosiť. Ak sa dá, treba nakupovať potraviny bez obalov – ovocie, zeleninu. Keď si domov žiadny odpad neprinesiem, nemusím sa potom starať o to, ako sa ho zbavím. Neznamená to, že teraz vyhodím všetko jednorazové a nahradím to niečím zero waste,“ vysvetľuje Anežka Kováliková.
  5. Postupne hľadajte udržateľné náhrady. Plastovú „fresh“ fóliu skvele nahradí voskovaný obal, ktorý sa dá umyť a použiť znovu. Namiesto toho, aby ste si jedlo z reštaurácie dali zabaliť do polystyrénu, použite svoju vlastnú dózu na jedlo. Jednorazové slamky, riady, aj kozmetické výrobky nahraďte tými, ktoré sa dajú použiť znovu. Aj v reťazcoch kúpite napríklad látkové odličovacie tampóny, látkové detské plienky, alebo menštruačné pomôcky (napríklad kalíšok).
  6. Vyskúšajte čapovanú drogériu. Čistiace prípravky a kozmetika sa predávajú takmer výhradne v plastových obaloch. Je škoda ich vyhadzovať a nepoužiť znova. Po vyhodení do koša totiž aj tak len končia na skládkach. Čapovanú drogériu už dnes kúpite takmer v každom meste. Na umývanie vyskúšajte mydlo, alebo tuhý šampón, ktorý nie je zabalený v plaste.
  7. Nie je ale nutné hľadať udržateľnú náhradu za všetko. Aj malá zmena vedie k veľkým výsledkom. „Doma aj v práci sme urobili zaujímavý experiment. Zapisovali sme si, koľko odpadu vyhodíme. Vždy, keď som šla vyhodiť smeti, odvážila som ich. Zvlášť plasty, zvlášť odpad na kompost a podobne. Zistili sme, že pri separovaní a kompostovaní sme sa dostali do stavu, kedy vyprodukujeme celá domácnosť okolo kila zmesového odpadu. Slovenský priemer je 360 kíl odpadu ročne. U nás je to v priemere šesť kíl ročne na osobu,“ hovorí Kováliková.
  8. Založte kompost. Dnes už kompost nevídame ani na dedinách pri rodinných domoch. Väčšina ľudí má totiž pocit, že by kompost smrdel. Nie je to však pravda. Ak naň budete hádzať len odpad, ktorý naň patrí, nielenže nebude smrdieť, ale nebudú sa v ňom držať ani škodcovia. Pri dobrej starostlivosti sa vám kompostér odmení prírodným hnojivom, teda kompostom. Hádzať doňho môžete prakticky všetok odpad z kuchyne a záhrady, ale aj tu existujú určité pravidlá. Kompost vám pokazia zvyšky vareného jedla a všetky živočíšne produkty (mliečne výrobky, kosti, mäso, ale aj trus domácich zvierat).
  9. Všetok odpad trieďte. Papier hádžte do kontajnera na papier, plasty do koša na plasty a tak ďalej. Iba takto má odpad nádej na recykláciu a nový život. Do čiernej nádoby hádžte iba zmesový odpad, ktorý sa nedá recyklovať.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať