Za úbytok hlucháňa nemôžu len zásahy lesníkov, SLK hovorí aj o klimatických zmenách a rozpade biotopov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hlucháň hôrny
Hlucháň hôrny. Foto: ilustračné, Getty Images

K úbytku hlucháňa v slovenských lesoch neprispeli len zásahy lesníkov. V tlačovej správe to uviedol hovorca Slovenskej lesníckej komory (SLK) Dávid Hančinský. Úbytok hlucháňov v Európe je podľa SLK spôsobený aj klimatickou zmenou či rozpadom biotopov hlucháňa. Ten je spôsobený veľkoplošnými kalamitami, po ktorých sa následne šíri podkôrny hmyz a s tým súvisiacimi sanačnými opatreniami.

SLK tak reagovala na tlačovú konferenciu ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO). Šéf envirorezortu označil za hlavnú príčinu znižovania populácie hlucháňa hôrneho zásahy lesníkov do lesného ekosystému. SLK s jeho vyjadrením nesúhlasí.

Slovensku hrozí pokuta od EK

Pre nedostatočnú ochranu biotopov hlucháňa hrozí Slovensku zo strany Európskej komisie pokuta.

Podľa SLK už lesníci v súčasnosti nesmú po novele zákona o ochrane prírody vykonávať ťažbu dreva bez súhlasu Štátnej ochrany prírody (ŠOP). Komora preto nerozumie, čo konkrétne jej je zo strany envirorezortu vyčítané.

Populácia hlucháňa sa výrazne znížila

Podľa iniciatívy My sme les žilo v 70. rokoch na Slovensku približne 3 500 hlucháňov na ploche 175-tisíc hektárov.

Populácia hlucháňa hôrneho dnes predstavuje menej ako tisíc jedincov, pričom plocha výskytu hlucháňa sa znížila na 40-tisíc hektárov a stále sa zmenšuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dávid HančisnkýJán Budaj
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská lesnícka komoraŠOP Štátna ochrana prírody