Zabíjanie netopierov nemá žiaden vplyv na šírenie koronavírusu, varujú ochranári

Netopier
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Štátna ochrana prírody (ŠOP) ubezpečuje občanov Slovenska, že netopiere nerozširujú nákazu koronavírusu, a preto nie je dôvod obávať sa ich. Nešírenie nákazy netopiermi potvrdili aj najnovšie zahraničné vedecké štúdie.

Uviedla to ŠOP na svojej internetovej stránke. Podľa štúdií neexistuje žiaden dôkaz, že netopier infikoval človeka koronavírusom ako prvý a poukazujú na reťazec udalostí, v ktorých mohli mať účasť aj netopiere, ale najpravdepodobnejšie je rozšírenie vírusu prostredníctvom iného živočícha.

Viac o téme: Koronavírus

Žiaden vplyv na šírenie nákazy

Podľa ŠOP sa v rôznych častiach sveta objavujú informácie, že skupiny ľudí aj štátne orgány prenasledujú netopiere v mylnej domnienke, že tým prispievajú v boji s koronavírusom.

Sekretariáty Dohovoru o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (CMS), Dohody o ochrane populácií európskych netopierov (Eurobats) a Dohody o ochrane africko-eurázijského sťahovavého vodného vtáctva (AEWA) preto vydali spoločné prehlásenie, ktorým reagujú na alarmujúcu situáciu a oslovujú všetky zmluvné strany a partnerov, aby upozornili na takéto aktivity a pomohli ich riešiť.

Organizácie upozorňujú ľudí, že na svete žije približne 1 400 druhov netopierov a mnohé z nich sa prispôsobili životu v blízkosti ľudí, ktorým nijako neškodia. Ich zabíjanie nebude mať žiaden vplyv na šírenie nákazy, no môže veľmi negatívne ovplyvniť populáciu mnohých druhov, ktoré sú chránené prostredníctvom CMS, Eurobats aj zákonov.

Podobné správanie aj počas vtáčej chrípky

Podobné nesprávne zameranie proti voľne žijúcom vtákom sa podľa organizácií objavilo na vrchole vtáčej chrípky v roku 2006, kedy sa objavovali výzvy na prenasledovanie sťahovavých vodných vtákov a vysúšanie ich mokraďových biotopov.

ŠOP preto ubezpečuje ľudí, že zo strany netopierov žiadne nebezpečenstvo nehrozí a vyzýva občanov, aby sa netopierov nebáli a neškodili im. Na Slovensku žije 28 druhov netopierov.

Všetky sú považované za druhy európskeho významu a chránené zákonom o ochrane prírody aj medzinárodnými dohovormi (CMS, Eurobats, Bernský dohovor).

Štátna ochrana prírody

… je osobitnou odbornou organizáciou Ministerstva životného prostredia SR s celoslovenskou pôsobnosťou, zameranou na zabezpečovanie úloh na úseku ochrany prírody a krajiny vrátane správy jaskýň a na úseku ochrany druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín.

Spolupracuje s inými odbornými inštitúciami, zameranými na starostlivosť o životné prostredie a ochranu prírody a krajiny, speleológiu a príbuzné vedné disciplíny, s miestnymi orgánmi štátnej správy a miestnej samosprávy, s domácimi i zahraničnými vedeckými inštitúciami, vysokými školami, partnerskými organizáciami v zahraničí a inými organizáciami s environmentálnym a speleologickým zameraním.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody