Začala sa sezóna zberu lesných plodov. Pozor však na miesta, kde platí zákaz

lesné plody, zber
Foto: ilustračné, Getty images

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) aj túto letnú sezónu opäť upozorňuje na zákaz zberu lesných plodov v oblastiach, kde platí tretí a vyšší stupeň ochrany.

Zákaz sa nevzťahuje na miesta, kde je územie vyhradené na legálny zber. Vyhradené miesta sú napríklad v Slovenskom raji, Slovenskom krase, Veľkej Fatre, ale aj v rezervácii Vydrica, informovalo ministerstvo prostredníctvo tlačovej správy.

Obrovský problém

Dohľad nad pravidlami vykonávajú zamestnanci správ národných parkov a stráž prírody, za porušenie zákazu hrozia sankcie, či prepadnutie veci. Ministerstvo za najväčší problém považuje nelegálny obchod a obrovský zber.

Zberači zanechávajú po sebe neporiadok, jeden zberač dokáže nazbierať aj 50 litrov ovocia, ktoré je potravou medveďa či hlucháňa hôrneho. Tí tak prichádzajú o svoju potravu, čoho dôsledkom sú nebezpečné strety zvierat s ľuďmi.

Zákony platia pre všetkých

„Zákony platia pre každého, dôležité je, aby bol každý jeden prípad porušenia envirolegislatívy vyšetrený. Príkladom je porušenie zákazu zberu lesných plodov a nedovolený vjazd motorovým vozidlom na území Národného parku Poloniny zamestnancom Správy NP Poloniny. Správa NP ihneď po preverení a vyšetrení udalostí ukončilo so strážcom prírody pracovný pomer,“ zdôrazňuje MŽP.

Ak je podozrenie, že dochádza k porušovaniu pravidiel, MŽP odporúča obrátiť sa na príslušnú správu národného parku, CHKO, políciu, alebo zelenú linku MŽP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR