Lesy SR odmietajú Budajove slová o tom, že vnadia a prikrmujú medvede. Podozrenia prišla preveriť aj polícia

medveď, les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 19. mája 7:48

V poľovnom revíri Poľana v chránenej poľovnej oblasti, ktorú obhospodaruje štátny podnik Lesy SR, sa nelegálne vnadiská pre zver nenachádzajú.

Ako informovala hovorkyňa štátneho podniku Marína Debnárová, potvrdila to aj Polícia SR, ktorá danú skutočnosť preverovala pred pár dňami priamo na mieste.

Nelegálne vnadenie netolerujú

Štátny podnik poskytol maximálnu súčinnosť policajným zložkám pri preverovaní medializovaných informácií o tzv. nelegálnom prikrmovaní. Príslušníci enviropolície žiadne porušenia legislatívy na úseku poľovníctva v kontrolovanej oblasti nezistili.

„Dištancujeme sa od slov ministra životného prostredia, že zamestnanci štátneho podniku Lesy SR akýmkoľvek spôsobom vnadia medvede za účelom finančného zisku a vystavujú tým riziku seba či ľudí pohybujúcich sa v lesnom prostredí. Žiadne nelegálne vnadenie, tobôž nie mäsom alebo živými zvieratami, štátny podnik netoleruje. Ak by sa takýto prípad potvrdil, dotyčný zamestnanec by bol okamžite riešený pracovno-právnou cestou,“ doplnila hovorkyňa.

Budaj použil staré fotky

Fotografovanie a pozorovanie voľne žijúcej zveri ponúkajú Lesy SR ako legálnu činnosť v rámci svojich služieb za poplatok 120 eur na osobu za jeden deň. Cena zahŕňa odborného sprievodcu, ubytovanie počas jednej noci a dopravu v poľovnom revíri.

„Zverejnené fotografie s menami medveďov boli vyhotovené ako výsledok monitoringu medveďa hnedého na Poľane v roku 2009, ktorý bol realizovaný v rámci spolupráce zamestnancov Lesov SR, zamestnancov Chránenej krajinnej oblasti Poľana a zamestnancov Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene,“ uviedla Debnárová k fotografiám, ktoré prezentoval minister životného prostredia Ján Budaj.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajMarína Debnárová