Zásahový tím usmrtil prvého medveďa hnedého v tomto roku, stratil plachosť a ohrozoval turistov

Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zásahový tím pre medveďa hnedého odstránil problémovú medvedicu v Nízkych Tatrách, ktorá stratila plachosť. Medvedica sa pohybovala v okolí lokality Trangoška a ohrozovala turistov na turistickej trase vedúcej na chatu M.R. Štefánika. Išlo o prvé usmrtenie problémového jedinca medveďa hnedého zásahovým tímom v tomto roku. Informoval o tom odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR v tlačovej správe.

„Správanie predmetnej medvedice bolo vyhodnotené ako nebezpečné, problémový jedinec predstavoval reálnu hrozbu pre turistov a návštevníkov Národného parku Nízke Tatry. Došlo k viacerých stretom s turistami a medvedica musela byť usmrtená. Prípadný odchyt tohto jedinca a jeho premiestnenie nebolo vhodné, nakoľko by sa s vysokou pravdepodobnosťou na lokalitu vrátil alebo by svoje návyky a správanie opakoval aj v novej oblasti,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Ochranári dlhodobo poukazujú na nevhodné správanie sa turistov, ktorí s cieľom natočiť si video či získať fotografiu medvede prikrmujú. Medveď si tak zvykne na ľahko dostupnú potravu, spojí si človeka so zdrojom potravy a stratí plachosť. Podobný problém spôsobuje aj nezabezpečený biologický odpad z gastro prevádzok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody