Závodisku v Petržalke hrozí zastavanie bytmi a obchodmi, varuje ministerka Matečná

Gabriela Matečná
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná počas brífingu po skončení rokovania 175. schôdze vlády SR. Bratislava, 2. október 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Závodisku v Petržalke hrozí podľa ministerky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej zastavanie bytmi a obchodnými priestormi. O tento lukratívny priestor s rozlohou 28,7 hektára sa totiž podľa ministerky intenzívne zaujímajú developerské skupiny financujúce opozičné strany.

Kde je spoločenská hodnota?

Gabriela Matečná o tom informovala v stredu na tlačovom brífingu. Petržalskí okresní predsedovia za Progresívne Slovensko a SPOLU naopak tvrdia, že Matečná v prípade výstavby v areáli Závodisko š. p. zavádza.

„Chcem varovať všetkých Bratislavčanov pred aktivitami politických strán, ktoré si hovoria pravicovo-liberálne a nenávidia všetko, čo vlastní štát. Títo politici tvrdia, že všetko, čo štátu nevynáša, musí štát predať. Ja sa pýtam, kde je spoločenská hodnota? SNS je striktne proti predaju bratislavského závodiska developerom. Je to jedinečný priestor na oddych, rekreáciu a kus prírody v Petržalke, ktorý musí ostať verejnosti. Analýzy účtovníkov, ale ukazujú, že štát by dostal za tento priestor veľké milióny eur. Developeri podporujúci opozičné strany preto začali s prípravami na privatizáciu závodiska,“ povedala Gabriela Matečná.

Útvar hodnoty za peniaze prišiel v rámci auditu výdavkov agrorezortu s návrhom privatizácie petržalského závodiska, pretože by tento obchod štátu priniesol značné financie.

Gabriela Matečná však striktne akýkoľvek predaj zamietla. Ešte predtým, v roku 2016, sa vážne vyhranila voči tomu, aby areál štátneho podniku padol do rúk developerov a odmietla snahy o jeho privatizáciu.

Mimoriadny význam pre štvrtinu obyvateľov

Areál závodiska s jazdeckým športom a so všetkými jeho možnosťami má podľa Matečnej pre 24 % obyvateľov Bratislavy mimoriadny význam. Prvé dostihy sa v Bratislave konali v roku 1826. Dostihová dráha petržalského závodiska bola spustená pred 60-timi rokmi.

Rozloha areálu Starý háj je 28,7 hektárov (ha), z toho 18,3 ha tvorí dostihová dráha. Ročne sa akcií závodiska, ktoré hostí nielen súťaže koní, ale aj množstvo kultúrnych podujatí, zúčastní takmer 100 000 návštevníkov.

Počas posledných štyroch rokov investoval štátny podnik do rozvoja a rekonštrukcií areálu nemalé prostriedky. V ďalšom volebnom období chce SNS vyriešiť dostavbu tribúny a rozšíriť paletu oddychových aktivít pre verejnosť.

„V roku 2016 som vyhlásila, že pokiaľ bude SNS vo vláde, petržalské závodisko nikdy nepadne do rúk developerov. Upozorňujem preto obyvateľov Bratislavy a Petržalky, aby si pred voľbami dali do google, ktoré opozičné strany dostali pôžičky od developerov. Jedna zo strán súčasnej opozície dokonca získala z developerských peňazí až milión eur. Nenechajme si predať aj to málo, čo z nášho kultúrneho a športového dedičstva dnes v hlavnom meste ešte zostalo. Bratislavčania a priatelia koní! O tom, či závodisko zostane verejnosti alebo o tento unikátny priestor Petržalka príde, rozhodujú aj tieto voľby a viac ako 100 000 Petržalčanov a fanúšikov dostihového športu,“ zdôraznila Gabriela Matečná.

S privatizáciou nesúhlasia

Petržalskí okresní predsedovia za Progresívne Slovensko (PS) a SPOLU tvrdia, že Matečná v prípade výstavby v areáli Závodisko š.p. zavádza. Nesúhlasia s vyjadrením ministerky pôdohospodárstva, že liberálni a pravicoví politici chcú sprivatizovať pozemky štátneho podniku Závodisko š.p.

„Je smutné, že pani Matečná, bojovníčka za zachovanie závodiska, nedokázala za štvorročné obdobie vo funkcii ministerky na ministerstve, pod ktorú štátny podnik Závodisko š.p. patrí, zatraktívniť danú lokalitu. Podujatia mimo závodov sa konajú predovšetkým vďaka ostatným subjektom, miestnej samospráve, eventovkám a pod. Na základe reálneho výpočtu, ktorý obdržala od Útvaru hodnoty za peniaze, nemôže len tak viniť všetkých naokolo. Nikto nechce v danom areáli stavať,“ uviedol predseda petržalskej bunky PS Peter Koupil.

Pavol Škápik je okrem iného aj miestnym poslancom a predsedom poslaneckého klubu Tím Vallo. „Je známe, že podnik uvádza minimálnu ziskovosť. Jeho činnosť je viazaná na sezóny. Napriek podpore vo forme dotácií od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR je potrebné uviesť veci na správnu mieru. Zlepšiť hospodárenie vieme aj prenájmami, ktoré budú viac dostupnejšie pre organizátorov rôznych podujatí. O výstavbe sa ani neuvažuje. Spoločne s Petrom Koupilom sme zásadne proti každej výstavbe v areáli závodiska. Väčším ohrozením pre areál je skôr pani Matečná,“ doplnil Škápik

„Mnohí z nás Petržalčanov si na nedeľné dostihy pamätáme ešte z detstva a sú súčasťou mnohých našich krásnych spomienok. Preto pani Matečná, skôr ako strašenie, ponúknite kvalitné služby a dobré podmienky pre džokejov, kone a aj návštevníkov. My sa vám odvďačíme návštevou dostihov,“ dodali spoločne okresní predsedovia Škápik a Koupil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáPavol ŠkápikPeter Koupil
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR