Zdravé potraviny sú len prvý krok, Dankova SNS chce rozšíriť nižšiu daň

potraviny, ceny, obchod
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenská národná strana (SNS) chce presadiť, aby nižšia sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) platila na všetky potraviny. Informoval o tom v sobotu predseda strany Andrej Danko. Na základe novely zákona o DPH od poslancov SNS, ktorú schválil v septembri parlament, sa znížená 10-percentná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) od začiatku budúceho roka rozšíri na ďalšie potraviny.

Pôjde o zdravé potraviny, ako sú mliečne výrobky, ovocie a zelenina dopestovateľné na Slovensku, ovocné a zeleninové šťavy, či med a rožky. SNS to považuje len za prvý krok a chce vybojovať rozšírenie tohto opatrenia na všetky potraviny.

Predražovanie tovaru

Slovenská republika patrí k štátom, ktoré majú jednu z najvyšších DPH na potraviny. Jej znižovanie má preto opodstatnenie,“ uviedol šéf SNS prostredníctvom tlačovej správy.

Doterajšia prax podľa strany ukazuje, že vysoká 20-percentná daň na potraviny sa premieta do predražovania tovaru, ale taktiež aj do zvyšovania cien v reštauračných zariadeniach.

Máme vysoké ceny stravnej jednotky. Takéto opatrenie by preto pomohlo aj reštauračným a hotelovým zariadeniam, hlavne však spotrebiteľom. SNS v prvom kroku presadila zníženie cien na zdravé potraviny. Chceme pokračovať ďalej a rozšíriť to plošne. Takéto znižovanie cien potravín tu nebolo za posledných 30 rokov,“ doplnil predseda Danko.

Znížená DPH

Od januára budúceho roka tak pribudnú k potravinám so zníženou 10-percentnou DPH cmar, kyslé mlieko, smotana, jogurt, kefír a ostatné fermentované alebo acidofilné mlieko. Nižšia sadzba dane sa bude vzťahovať aj na orechy, kakao, syry, tvaroh, ovčiu bryndzu, prírodný med, zemiaky, rajčiaky, cibuľu, šalotku, cesnak, pór a ostatnú cibuľovú zeleninu, kapustu, karfiol, kaleráb, kel, hlávkový šalát, čakanku, uhorky šalátové a nakladačky.

Rovnako tak aj na strukoviny, jablká, hrušky, duly, čerstvý chlieb, sladké pečivo, koláče, sušienky a ostatné pekárske výrobky, oblátky či ovocné a zeleninové šťavy bez pridaného cukru.

Už v roku 2016 sa znížila sadzba DPH na vybrané druhy potravín z 20 % na 10 %. Išlo napríklad o mäso z hovädzích zvierat, z domácich svíň, mäso z oviec alebo kôz, mäso a jedlé droby z domácej hydiny, mäso a jedlé droby z domácich králikov, sladkovodné ryby okrem ozdobných rýb, rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb, mlieko, maslo a čerstvý chlieb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana